Genelkurmay, komandoların geri döndüğünü bildirdi

Genelkurmay, komandoların geri döndüğünü bildirdi.14052
  • Giriş : 01.03.2008 / 09:44:00

Genelkurmay Başkanlığı, operasyonun PKK'nın karargahı durumundaki Zap'ı hedef aldığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 21 Şubat'ta başlattığı sınır ötesi kara harekâtı dün sona erdi. Irak'ın kuzeyinde icra edilen operasyonun hedefe ulaştığını duyuran Genelkurmay, birliklerin dün sabah itibarıyla yurda döndüğünü açıkladı. Harekâtın maksadını, 'bölgedeki teröristleri etkisiz hale getirmek ve PKK'nın fiziksel altyapısını tahrip etmek' şeklinde izah eden Genelkurmay, örgütün 'kalpgahı' durumundaki Zap bölgesinin hedef alındığını kaydetti. Harekâtın, Amerika'dan gelen 'operasyon bir an önce bitmeli' açıklamalarının hemen ardından sona ermesi, spekülasyanlara yol açtı. Ancak bunu yalanlayan Genelkurmay, operasyonun başlangıç ve bitiş zamanının askerî ihtiyaçlara göre TSK tarafından belirlendiğini, dönüş kararında içeriden ya da dışarıdan herhangi bir etkinin söz konusu olmadığını vurguladı. Başbakan Tayyip Erdoğan da, harekâtın süresini Genelkurmay'ın belirlediğini kaydetti. Operasyonun planlamaya uygun olarak tamamlandığını anlatan Erdoğan, "Harekâtın maksadı hasıl olmuştur. Efendim, işte, 'talimatlar üzerine veya erken dönüş olsun, bir an önce dönülsün...' Bunlarla bunların hiçbir bağlantısı yoktur." dedi.

Genelkurmay, internet sitesinde yaptığı açıklamada, harekâtla ilgili ayrıntılara da yer verdi. Buna göre, tank ve tekerlekli araçların kullanılmadığı operasyonu komando eğitimli yaya ve uçarbirlikler gerçekleştirdi.

Genelkurmay, bu operasyonla terör örgütünün tamamen etkisiz hale getirilmesinin söz konusu olamayacağını; ancak Irak'ın kuzeyinin teröristler için emniyetli bir bölge olmadığının PKK'ya gösterilmiş olduğunu vurgularken, harekât sayesinde bölgenin teröristler tarafından kalıcı ve güvenli bir üs bölgesi olarak kullanılmasının önlenerek, uzun vadede Irak'ın istikrar ve iç barışına da katkı sağlayacağını kaydetti. Açıklamada terörle mücadele kararlılığının sürdürüleceği "Irak'ın kuzeyi terör örgütünün faaliyetleri açısından bundan sonra da yakından izlenecek ve bu bölgeden Türkiye'ye tehdit yöneltilmesine müsaade edilmeyecektir. Terörle mücadele yurtiçi ve yurtdışında kararlılıkla yürütülmeye devam edecektir." ifadeleriyle aktarıldı. Harekâtın kısa sürmesi yönünde sürekli uyarılarda bulunan Irak hükümeti de gelişmeyi olumlu olarak değerlendirdi. Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Türk birliklerinin cuma sabahının ilk saatlerinde çekilmeye başladığını belirtirken, "Türk askerinin çekilmesinden memnunuz." ifadesini kullandı.

Amerikan yönetimi ise terör örgütü PKK ile mücadelenin süreceği mesajı verdi. Beyaz Saray sözcüsü Gordon Johndroe, harekâtı, "hedefli ve nispeten kısa süreli" diye nitelendirerek, PKK'nın terörü bırakmaması durumunda ABD, Türkiye ve Irak'ın peşinden gitmeye devam edeceğini söyledi. ABD Dışişleri Bakanlığı da operasyonun kapsamının sınırlı tutulmasından memnun olduğunu açıkladı. Sözcü Tom Casey, Türkiye'nin, harekatı ABD'nin etkisinden dolayı değil, kendi askeri ve siyasi değerlendirmelerinin sonucu olarak sona erdirdiğini kaydetti. Çekilme kararının ABD Savunma Bakanı Gates'in ve ABD Başkanı Bush'un operasyonun kısa sürede bitirilmesi yönündeki telkinlerinden sonra gelmesi dikkat çekmişti. Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt, harekâtın bitirilmesiyle ilgili hiçbir makamın etkisi ve iması olmadığını belirterek, "ABD Savunma Bakanı Türkiye'ye ayak bastığında çekilmenin bir kısmı zaten icra edilmiş bulunmaktaydı." diye konuştu. Harekat sırasında 24'ü asker, 3'ü korucu toplam 27 şehit verildi.


Bitişi de dünyaya sürpriz oldu
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 21 Şubat'ta Irak'ın kuzeyine başlattığı kara harekâtının bitişi de dünyaya sürpriz oldu. Türk ordusunun, "Kara harekâtı bitti" açıklaması Reuters ve AP gibi ajanslarının yanı sıra BBC ve CNN gibi yayın kuruluşları tarafından flash haber olarak duyuruldu. Dünya, Türk birliklerinin çekiliş görüntülerini izledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious