Genelkurmay, kus gribine karsi uyardi

  • Giriş : 16.10.2005 / 00:00:00

ANKARA - Genelkurmay Baskanligi, yurtdisina çikacaklari kus gribine karsi uyardi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Genelkurmay Baskanligi'nin resmi internet sitesinde, Saglik Bakanligi, Dünya Saglik Örgütü ve Hastalik Kontrol Merkezi'nden kus gribine iliskin derlenen bilgilere yer verildi. Yazida hastaligin insanlara bulasmasinin, enfekte hayvanlara veya enfekte hayvanlarin diski, burun salgilari gibi materyalleri ile bulasmis yüzeylere temas sonucu ya da bu materyallerden havaya karisan virüslerin solunmasi ile olabilecegi belirtiliyor. Yazida, Avian Influenza'nin alt tiplerinden H5N1, hizli bir sekilde genetik degisime ugramasi ve diger türler için enfekte edici nitelik kazanmasi nedeniyle daha ciddi bir hastalik olarak degerlendiriliyor.

Genelkurmay Baskanligi'nin sitesinde yurtdisina çikacak kisilere su uyarilarda bulunuluyor:

- Temel ilk yardim ve tibbi ilaçlari içeren bir saglik kiti hazirlanmali. Içerisinde termometre ve el hijyeninin saglanmasi için alkol bazli el temizleyicileri mutlaka bulundurulmali.

- Grip hastaligi (Influenza) konusunda bilgi edinilmeli.Tüm asilar tam olarak yapilmali.

- Seyahate çikmadan 4 - 6 hafta önce seyahat hizmeti veren bir merkezdeki hekimle görüsüp gerekli bilgi ve ilaçlar ögrenilmeli.

- Saglik sigortasi yaptirilmali, gerekiyorsa ek poliçe düzenlenmeli.

- Gidilecek ülkedeki saglik kuruluslarinin isim ve adresleri seyahatten önce tespit edilmelidir.

Genelkurmay'in resmi internet sitesindeki yazida kus gribinin görülügü bölgelerde bulunanlara ise su tavsiyelerde bulunuluyor:

- Canli hayvan pazarlari ve kümes hayvanlari çiftliklerinde bulunulmamali.

- El hijyenine dikkat edilmeli, eller sik olarak su ve sabunla yikanmali veya alkol bazli el temizleyicileri kullanilmali.

- Influenza virüsleri isi ile tahrip olurlar. Virüs 60 derecede 30 dakikada ölür. Önlem olarak, tüketiciler kümes hayvanlarini ve yumurtalarini tüketirken tam olarak pisirildigine emin olmalidirlar.

- Bu nedenle yenilecek gidalarin iyi pisirilip pisirilmedigine dikkat edilmeli.

- Eger solunum sikayetleri veya herhangi bir rahatsizlik belirtileri varsa acilen bir saglik kurulusuna basvurulmalidir.

Kus gribi vakalarinin görüldügü bölgelerden dönüste ise saglik durumunun 10 gün süreyle izlenmesi, ates ve solunum sikayetleri ile seyreden bir hastaligin mevcudiyetinde hemen bir saglik kurulusuna basvurulmasi ve yakin zaman içerisinde kus gribi görülen bir bölgede seyahat edildiginin mutlaka doktora bildirilmesi gerekiyor.

Yazida, ABD'de 1983-1984 salgininda yaklasik 65 milyon dolar degerinde 17 milyon kanatli hayvanin itlaf edildigi belirtilerek, Italya'daki 1999-2001 salgininda ise virüsün, 9 ay içinde genetik degisime ugrayarak yüksek patojenite kazandigi, bu salginda da 13 milyon kanatli hayvanin bir kisminin öldügü, bir kisminin ise itlaf edildigi kaydedildi.

Sekiz Asya ülkesinde (Kamboçya, Çin, Endonezya, Japonya, Laos, Güney Kore, Tayland ve Vietnam) 2003 yili sonu ile 2004 yili baslarinda görülen salginda, 100 milyondan fazla kanatli hayvan itlaf edildigi dile getirilen yazida, Mart 2004'te salginin kontrol altina alindiginin bildirilmesine ragmen, Haziran 2004'te halen H5N1 enfeksiyonu nedeniyle ölümler görüldügü ifade edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious