Genelkurmay, verdirilen zayiata ait rakamları düşük tuttu

Genelkurmay, verdirilen zayiata ait rakamları düşük tuttu.12012
  • Giriş : 07.01.2008 / 16:54:00
  • Güncelleme : 07.01.2008 / 16:21:43

Genelkurmay , K.rak'a gerçekleştirdiği hava harekatı ile ilgili değerlendirmesinde oldukça temkinli davrandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ekin Pazarcı yazdı..

Mütevazı Genelkurmay


Genelkurmay Başkanlığı, Irak'ın kuzeyine düzenlenen hava harekatlarının ardından bir açıklama yaptı. 150-175 civarında teröristin "etkisiz hale getirildiği" bildirildi. Rakam verilmeden çok sayıda yaralıdan söz edildi. Bu, son derece mütevazı bir açıklama.

Genelkurmay Başkanlığı, Kuzey Irak'a gerçekleştirdiği hava harekatı ile ilgili değerlendirmesinde oldukça temkinli davrandı. PKK'ya verdirilen zayiata ait rakamlar, hayli düşük tutuldu.

Oysa, PKK'nın kaybı çok daha büyük oldu.

Özellikle Kandil'e yapılan ilk harekat, ciddi zayiata yol açtı. Teröristlerin çoğu, uçaklarımıza uykuda yakalandı. Sonuç, PKK açısından tahminlerin de üzerinde bir yıkım oldu. Kandil'deki haber elamanlarından son gelen bilgilere bakılırsa, Kuzey Irak'taki hastaneler dolup taştı. Ortaya çıkan kesin rakamlara göre, PKK'nın sadece Kandil'de 380 ağır yaralısı var. Bunlar, tedavilerinin ardından da ellerine silah alamayacaklar. Bir daha Türk askerine kurşun sıkamayacaklar. Hava saldırısında öldürülen PKK'lı sayısı da yine tahminlerin üzerinde. Operasyonun ardından, "Acaba uçaklar dağı taşı bombalayıp geri mi döndüler?" diye soranlara duyurulur!

* * *

Aslında, PKK'nın verdiği zayiatın büyüklüğü, DTP'li milletvekillerinin verdikleri tepkilerden de belliydi. Onlar da gerçek rakamları aldılar ve operasyonunun ardından hiç olmadığı kadar sertleştiler. Panik halinde açıklamalar yaptılar. Bölgeye giderek "canlı kalkan" olmayı bile aralarında tartıştılar. PKK, bu operasyonlarda büyük darbe yedi.

Üstelik, örgüt zaten zor durumdaydı. PKK tarihinde ilk olarak Türkiye'deki militanları kışı geçirmek için Kuzey Irak'taki kamplara gitmediler. Bu kış Türkiye'de kalmayı tercih ettiler. Bundan önceki her sene kışa doğru sırt çantalarını alıp, Kuzey Irak'a yönelirlerdi. Kışı orada geçirip, baharla birlikte yine Türkiye'ye dönerlerdi.

PKK'lıların bu kış Türkiye'de kalmalarının sebebi, maddi imkansızlık ve lojistik sıkıntılar. Bunun üzerine bir de hava harekatının verdiği yıkımı ekleyin. Örgütün içine girdiği sıkıntının boyutlarını varın siz düşünün.

* * *

PKK yandaşlarının son günlerde Türkiye'de yaptıkları protesto gösterilerine dikkatlice bir bakın. Artık, taşıdıkları pankartlarda ABD'yi yerden yere vuruyorlar. Sık sık "Katil Amerika" sloganları atıyorlar. Oysa, kısa bir süre öncesine kadar ABD'ye çok güveniyorlardı.

Örgüt, "Amerika bizi destekliyor" düşüncesi içindeydi. ABD'ye toz kondurmuyorlardı. Osman Öcalan, Türk basınına açıklamalar yapıp, "Amerika, Kuzey Irak'ta PKK'ya dokunmaz" diyebiliyordu.

ABD bir anda tavır değiştirdi. PKK'nın güvendiği dağlara kar yağdı. Bu tutum değişikliği, örgüt içinde büyük hayal kırıklığına yol açtı.

Kısa vadede ABD'nin bir tutum değişikliği içine girmesi de beklenmiyor. Washington'da devletin politikalarına yön veren thint thank kuruluşlarının son raporlarının tamamı, PKK'nın tasfiyesini öngörüyor. ABD'nin atması gereken adımlara yer veriliyor, Türkiye'ye bazı tavsiyelerde bulunuluyor. PKK da bu durumun farkında. Örgüt yöneticileri, çok önemli bir dönemece geldiklerini biliyorlar.

İstanbul'da arabaların yakılması, Diyarbakır'da bomba patlatılması gibi amaçsız tepkisel eylemler içine girmeleri de bu yüzden! Aslında PKK bu eylemlerle baltayı kendi ayağına vuruyor. Bir yandan halkın nefreti artıyor, diğer taraftan bazı batılı ülkelerden aldığı desteği kaybediyor. Örgüt ile organik bağ içinde bulunan DTP'liler bile PKK'nın son eylemlerini kınamak zorunda kalıyor. Panik içindeki PKK çırpındıkça batıyor! Örgüt, tarihinin hiçbir döneminde olmadığı kadar zor durumda!

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious