Genelkurmay: 5 karakol taşınıyor

Genelkurmay: 5 karakol taşınıyor.16648
  • Giriş : 05.10.2008 / 19:45:00
  • Güncelleme : 05.10.2008 / 19:45:12

"İstihbarat zafiyeti yok" "Kayıp 2 asker şehit düşmüş olabilir" "Aktütün dahil 5 karakol yer değiştirecek"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Genelkurmay Başkanlığı: Aktütün dahil 5 karakol taşınıyor. Kayıp askerler şehit olmuş olabilir.

2. Ordu Komutanı Aktütün'ü yerinde inceliyor.

Genelkurmay Başkanlığı Aktütün'de kaybolan 2 personelin şehit olabileceğini açıkladı.

Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız, gazete, televizyon ve ajansların Ankara temsilcileri ile savunma muhabirlerine son terör olaylarına ilişkin bilgi verdi. Iğsız, önceki gün saldırıya uğrayan ve 15 şehidin verildiği Aktütün de dahil olmak üzere 5 karakolun taşınacağını söyledi.

Iğsız, güvenlik güçleri ile PKK arasında çıkan çatışmada kaybolan 2 uzman çavuşun da şehit olabileceğini söyledi ve ekledi: ''Kuzey Irak terörle mücadelemize destek vermiyor. 2. Ordu Komutanı Aktütün'ü yerinde inceliyor. Aktütün de dahil 5 karakolun yeri değişecek. İddia edildiği gibi istihbarat zaafiyeti yok. Terör örgütü bu saldırıda başarısız oldu. Bayraktepe'deki birlik kahramanca mücadele ettiler, canlarını verdiler ama bölgeyi vermediler. En az 23 terörist öldürüldü. Öldürülen terörist sayısı daha fazla olabilir.''

Terör örgütünün bir çıkış yolu arayışı içinde ses getirecek eylemlere yöneldiğini söyleyen Iğsız, ''Terör örgütü kırılma noktasına doğru gidiyor. Bu sadece bizim düşüncemiz değil'' dedi. Iğsız, ''Bu mücadele terör örgütüyle güvenlik güçleri arasındaki mücadeledir. Başka şeyler karıştırılmasın. Bireysel olaylar bireysel boyutta kalmalı'' dedi.

Iğsız, Aktütün Sınır Karakolu'nun, Berçar Tepe'ye taşınmasına ilişkin çalışmanın geçen yıl başlatıldığını, karakolun 2009 yılı yazına kadar buraya alınmasının planlandığını bildirdi.

Sınırdaki 5 karakolun yerinin değiştirilmesi ile ilgili çalışmalar yapıldığını sözlerine ekledi. Iğsız, ABD ile istihbarat sıkıntısı olmadığını da sözlerine ekledi. Iğsız, "istihbarat alıyoruz derken her yeri görebiliyoruz demek değildir. Bir noktayı seçiyoruz teknolojiyi oaraya yönlendiriyoruz dedi.

Iğsız, saldıryı gerçekleştiren terörist sayısı hakkında bir yorum yapamayacaklarını ancak çok kalabalık bir grubun saldırdığını açıkladı.
Fikir sahibi olmadan tartışılmasına da karşı çıkan Iğsız, askerin görevlerini yaptığını ve boşuna şehit olmadığını da ifade etti. Iğsız, "PKK'nın aslında eylemi akşam yapmayı planladığını da sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*