Genelkurmay 6-0'ı unutmadı

  • Giriş : 03.02.2007 / 00:00:00

Fenerbahçe’nin Galatasaray’ı 6-0 yendiğini gösteren takvim yaprağı Genelkurmay’ın kitapçığına konu oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Komutanların Fenerbahçe aşkı, Genelkurmay’ın yayınlarına da yansıdı. Genelkurmay Başkanlığı tarafından Atatürk’ün 125. doğum günü anısına hazırlanan “Geçmişten Günümüze Türkiye Cumhuriyeti” kitapçığında, komutanların Fenerbahçe hassasiyeti dikkat çekti. Türk siyasi hayatının anlatıldığı bölümde, takvimlerde yapılan değişikliklere de yer verildi. Hicri takvim yerine Miladi takvim kullanılmasına ilişkin değişikliğin 26 Aralık 1925’te yapılmasına karşın, kitapçığa 6 Kasım 2002 tarihini gösteren takvim yaprağı kondu. Espri de burada ortaya çıktı. 6 Kasım 2002, Fenerbahçe’nin Galatasaray’ı 6-0 yendiği tarih ve bu sonuç, aynı sayfaya konan takvim yaprağında da açıkça belirtiliyor.

KARARGÂH FENERLİ

Bu Fenerbahçe hassasiyeti, Genelkurmay Karargahı’nda esp-ri konusu olurken, bunun koyu bir Fenerbahçeli olan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’la birlikte Fenerbahçeli komutanlara yönelik bir jest olduğu yorumları yapıldı. Org. Büyükanıt’ın yanı sıra Kara Kuvvetleri Komutanı İlker Başbuğ, Deniz Kuvvetleri Komutanı Yener Karahanoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Faruk Cömert, Genelkurmay İkinci Başkanı Ergin Saygun, koyu Fenerbahçe taraftarlığı ile biliniyor.

6-0 tarihe geçti

GENELKURMAY tarafından hazırlanan kitapçığa konan 6-0’lık skor, 6 Kasım 2002 tarihinde alınmıştı. Şükrü Saracoğlu Stadı’nda oynanan maçta Fenerbahçe, Galatasaray’ı 9’uncu dakikada Tuncay, 37’nci dakikada Ortega, 68 ve 74’ncü dakikalarda Serhat, 78’inci dakikada Ceyhun ve 86’ıncı dakikada Ümit’in attığı gollerle yenmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious