Genelkurmay Başkan adayı saldırıda öldü

  • Giriş : 12.12.2007 / 10:03:00
  • Güncelleme : 12.12.2007 / 10:08:08

Lübnan'ın başkenti Beyrut yakınlarında Hristiyan bölgesi Baabda'da meydana gelen patlamada 5 kişinin öldüğü, onlarca kişinin de yaralandığı haber veriliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Lübnan'ın önde gelen bir televizyon kanalı patlamada 5 kişinin öldüğünü, onlarca kişinin yaralandığını duyurdu.

Güvenlik kaynakları yaralı sayısının ilk belirlemelere göre 10'dan fazla olduğunu bildirmişti. Ölenler arasında Tuğgeneral Francois El Hac'ın da bulunduğu bildirildi.

Güvenlik kaynakları, Tuğgeneral El Hac'ın ölenler arasında bulunduğunu açıkladı. El Hac, ülkedeki siyasi krizin merkezindeki devlet başkanlığı makamı için geçen hafta üzerinde anlaşmaya varıldığı bildirilen general Michel Süleyman'ın ardından Genelkurmay Başkanlığı için önde gelen aday olarak görülüyordu.

Kaynaklar, devlet başkanlığı sarayının bulunduğu Baabda'daki şiddetli infilakın nedeninin patlayıcı madde olduğunu söyledi.

Lübnan, 1975-1990'daki iç savaşın sona ermesinden bu yana en sıkıntılı siyasi krizini yaşıyor.

Devlet Başkanı Emil Lahud'un 23 Kasımda görev süresinin dolmasından bu yana meclisin yeni devlet başkanını seçememesi nedeniyle bu makam hala boş bulunuyor.

Meclis Başkanı önceki gün, devlet başkanlığı seçimini 8. kez, Suriye karşıtı hükümet koalisyonuyla Şam tarafından desteklenen muhalefet arasında uzlaşma sağlanamaması üzerine 17 Aralıka ertelemişti. Ancak geçen hafta devlet başkanlığı için general Michel Süleyman (Hristiyan) üzerinde anlaşma sağlandığı bildirilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious