Genelkurmay başkanı hacca gidiyor

  • Giriş : 27.12.2006 / 00:00:00

Tayland'da Eylül ayında Taksin Şinavatra hükümetini deviren Genelkurmay Başkanı Sonthi Bonyaratkarin, yarın hac vazifesini yerine getirmek için kutsal topraklara gidiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Genelkurmay Başkanı Sonthi, hac vazifesini ifa etmenin yanında Suudi Arabistanlı yetkililerle de bir araya gelecek. Yolculuğu öncesinde Başbakan Sarayud'la görüşen Sonthi, başbakandan Suudi Arabistan Kralı Abdullah'a iletilmek üzere bir mektup aldı. Mektubun içeriği ile ilgili bir açıklama yapılmadı.

Tayland - Suudi Arabistan ilişkileri, Tayland'da 1989 yılında Suudi bir diplomat ile işadamının öldürülmesinden sonra gerilmişti. Tayland polisinin katilleri bulamaması iki ülke ilişkilerinde uzun süreli soğukluğa neden olmuştu. Sonthi'nin ziyaretinin Suudi hükümetiyle bağların güçlendirilmesine yardımcı olması bekleniyor.

Sonthi'nin Suudi yetkililere Tayland'ın güneyinde Müslümanların çoğunlukta bulunduğu bölgelerdeki şiddet olaylarıyla ilgili bilgi vermesi de bekleniyor.

Suudi Arabistan'dan Mısır'a geçecek olan Sonthi Bonyaratkarin, buradaki Taylandlı öğrencilerle görüştükten sonra ülkesine dönecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious