Genelkurmay Başkanı Org. Büyükanıt'tan üç önemli mesaj

  • Giriş : 26.10.2007 / 20:46:00
  • Güncelleme : 26.10.2007 / 20:45:13

Büyükanıt Avusturya’nın Ankara’daki Büyükelçiliğinde yapılan milli gün resepsiyonunda önemli açıklamalar yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt üç mesaj verdi ve “Herkes sorumluluk bilincinde davranmalı. Dışişleri Bakanlığı ile uyum içindeyiz. Başbakan’ın ABD ziyaretinin sonuçlarını bekliyoruz. Artık oyalanmayacağız’’ dedi. Büyükanıt’ın bu sözleri sınır ötesi operasyonun da 5 Kasım’da yapılacak ABD gezisi sonrası netleşeceğini gösterdi. Başbakan Erdoğan 5 Kasım’da ABD’ye giderek Bush ile görüşecek. Büyükanıt, milli gün resepsiyonuna sürpriz bir biçimde 2. Başkan Orgeneral Ergin Saygun ile birlikte geldi. Hiçbir ajans, TV kamerası ve muhabirinin olmadığı resepsiyonda az sayıdaki gazeteciye önce “Konuşmayacağım’’ dedi ancak peşpeşe gelen sorular sonrasında şu açıklamalarda bulundu: “Silahlı kuvvetler görev verildiğinde sınır ötesi operasyon yapar. Ayrıca ihtiyaç olduğunda biz de talepte bulunuruz. Başbakanın ABD seyahati önemli. Onun dönüşünü bekleyeceğiz. Biz Dışışleri ile uyum içinde çalışıyoruz. Halkımızın bize karşı göstermiş olduğu duyarlılık da inanılmaz boyutlarda. Binlerce mesaj geldi. Bunlara tek tek cevap veremedik topluca teşekkür ettik. Halkımızın cenazelerde olgun duyarlı şiddetten uzak bir tavır göstermesi de bizi memnum ediyor.’’

DERSLERİNİ ALDILAR

Büyükanıt Hakkari’de verilen 12 şehidin ardından bölgede yapılan operasyonları da hatırlatarak “ Salı gecesi derslerini aldılar’’ dedi ve 35 civarında PKK militanın ölü ele geçirildiği olayı hatırlattı. MGK’nın son toplantısının ardından yayınlanan bildiride tek tek konulara değinilmeden ekonomik önlemler başlığının yer aldığını da kaydeden Büyükanıt “Hükümete biz sadece yaptırım tavsiye ediyoruz. Ekonomik açıdan yaptırım kararı alındı. Ama biz şu yapılmalı bu yapılmalı diye bir şey demiyoruz. Askerle hükümet arasında bir uyumsuzluk varmış gibi gösterilmesi de doğru değil. Devlet bir bütündür’’ dedi. Büyükanıt “ ABD mi yoksa Irak mı yükümlülüklerini yerine getirmiyor!’’ sorusuna ise “Herkes üzerine düşen görevi yapmalı. Olay bir terörist faaliyet. Bunu sadece silahlı mücadele olarak görmekle en büyük hatayı yaparsınız’’ dedi. Bu sırada davetli bayanlardan biri Büyükanıt’a yaklaşarak “Desteğimiz sizinle’’ dedi. Büyükanıt da “Biz de sizden güç alıyoruz’’ cevabını verdi.

KADINLAR DA ASKER OLMAK İSTİYOR

Büyükanıt, kadınların da askere gitmek için müracaat etmeleri konusunda ise “ Müracaatlar şaşırtıcı boyutta. Rakkamı arkadaşlarımız çıkarıyorlar. Ancak bayanları askere almak gibi bir sistemimiz yok. Kadın subaylarımız var’’ dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious