Genelkurmay Başkanlığı kendi radyosunu kuracak

Genelkurmay Başkanlığı kendi radyosunu kuracak.21067
  • Giriş : 18.04.2008 / 08:16:00

G.Kurmay, terörle mücadele ve askerlik gibi konularda halkın bilgilendirilmesi için radyo kuruyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Genelkurmay radyosu, tüm ülkeden dinlenebilecek ulusal bir kanal olacak. TRT, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) gibi kurumların bağlı olduğu Devlet Bakanlığı'na resmî bir talep yazısı gönderen Genelkurmay, Polis ve Meteoroloji radyoları gibi kamu yayını yapacak. RTÜK'ün konuyu inceledikten sonra Genelkurmay Başkanlığı'na frekans tahsis etmesi bekleniyor. Ancak, Üst Kurul'un Bakanlar Kurulu'na sunduğu yeni RTÜK yasa taslağında, Meteoroloji ve Polis radyolarının normal yayın bandından çıkarılarak, TRT frekanslarından yayın yapması teklif edilmişti. Yasa bu haliyle Meclis'ten geçerse Genelkurmay, bu frekanslar üzerinden yayın yapabilecek.

Amerika, İngiltere ve İsrail ordularının da benzeri şekilde kurduğu radyo tüm ülke topraklarına ulaşıyor ve halkla iletişimin etkili bir yolu olarak görülüyor. Genelkurmay da halka ulaşmak için en ücra yerleşim birimlerinden bile dinlenebilecek bir radyo kurmayı hedefliyor. Talep kabul görürse frekanslar için herhangi bir ücret ödenmeyecek. Polis ve Meteoroloji radyoları da halihazırda tahsis edilen frekans için ücret ödemiyor.

Genelkurmay'dan gelen yazıda radyonun özellikle terörle mücadele, askerlik, afet durumları ile ilgili bilgilendirici yayınlara yer verileceği bildiriliyor. Resmi internet sitesi üzerinden de benzeri konularda yayınlar yapan Genelkurmay, kırsal bölgelerde internet kullanımının az olması sebebi ile daha yaygın olan radyo yayını ile halka ulaşmayı istiyor. RTÜK'ün onayının ardından kurulması beklenen Genelkurmay radyosunda müzik yayınının yapılıp yapılmayacağı veya ne tür müziklerin çalınacağı ise henüz bilinmiyor.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious