Genelkurmay Başkanlığı'ndan beklenen açıklama

Genelkurmay Başkanlığı'ndan beklenen açıklama.10022
  • Giriş : 18.12.2007 / 11:30:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 03:26:46

Terör örgütüne ait hedeflerin hepsinde tam isabet kaydedildiğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamanın yanısıra basına dağıtılan görüntülerde, uçakların hedefleri tam isabetle vurduğu görülüyor.

Genelkurmay Başkanlığı, Kuzey Irak’taki PKK kamplarına yönelik operasyonun ardından “sivil hedeflerin de vurulduğu" şeklindeki eleştirilere, operasyon sırasında çekilen görüntülerle yanıt verdi.

Genelkurmay tarafından basına dağıtılan görüntülerde, F16 uçaklarının, belirlenen hedefleri büyük bir titizlikle vurduğu ve hedefler dışında bir yerin ateşe maruz kalmadığı izlenebiliyor. Körfez savaşı sırasında çokuluslu gücün hava saldırıları sırasında kaydedilenlere benzer görüntüler içeren kayıtları dünyada çok az ordunun yapabileceği de edinilen bilgiler arasında.

Açıklama şöyle:

"Irak'ın kuzeyinde ve Kandil Dağı bölgesindeki PKK/KONGRA-GEL terör örgütüne ait hedeflerin, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 16 Aralık 2007 günü saat 01:00'dan itibaren icra edilen hava harekatı ve karada konuşlu ateş destek vasıtaları ile vurulduğu kamuoyuna açıklanmıştır.

Başarıyla tamamlanan harekat sonucu hedeflerde meydana gelen hasar ve zayiatın tespiti çalışmaları devam etmektedir. İlk değerlendirmelere göre, planlanmış olan hedeflerin hepsine tam isabet kaydedilmiştir.

Söz konusu hedeflerin tümü son derece titiz ve ayrıntılı bir analiz sonucu belirlenmiş ve sivillerin yaşadığı meskun mahal olmadıkları kesinlikle tespit edildikten sonra hedef listesine dahil edilmişlerdir.

Gösterilen bu duyarlılığa rağmen, bazı mihraklar tarafından, sivil hedeflere ateş edildiği şeklinde saptırılmış beyanat verildiği ve yayınlar yapıldığı görülmektedir. PKK terör örgütüne hizmet eden söz konusu beyanat ve yayınların arkasındaki gerçek nedenler tarafımızdan bilinmektedir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious