Genelkurmay canlı olarak izledi!

Genelkurmay canlı olarak izledi!.42291
  • Giriş : 17.12.2007 / 13:55:00
  • Güncelleme : 17.12.2007 / 15:43:51

TSK, PKK'ya karşı tarihinin en geniş kapsamlı hava operasyonuna imza attı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Operasyon sırasında modernize edilmiş F-4 2020 ve F-16'lar bölgede birlikte görev yaptı.

Pilotlar geceyi gündüz yapan Lantrin sistemi ve lazer teknolojisi ile yapılan elektronik işaretleme sayesinde hedefleri kolayca vurdu. Operasyon, Genelkurmay Karargahı'ndan da bir anlamda canlı yayında izlendi.

İşte operasyonun ayrıntıları:

Uçaklar sınırı geçtikten 20 dakika sonra Kandil bölgesine ulaştı. Keşif ve denetleme görevi de yapan F-4'ler Sar radarları ile bölgenin elektronik fotoğraflarını çekti. Görüntüler anında arkadan gelen bomba yüklü uçaklara iletildi.

Lantrin sistemi:
Arkadan gelenler Lantrin, yani düşük irtifada uçuş ve kızıl ötesi gece hedef bulma sistemli F-16'lardı. Sistem sayesinde kızılötesi ışınlar yayan uçaklar bir anlamda geceyi gündüz yaptı.

Sistemde arazinin şekli pilotun önüne dijital olarak yansıyor. Pilot bölgeyi bir bilgisayar oyunundaki gibi görebiliyor.

Güdümlü bombalar:
Operasyonda radarlarda tespit edilen koordinatlara lazer ışını gönderildi ve bölgedeki PKK noktaları güdümlü bombalarla vuruldu.

Lazer güdümlü mühimmat sayesinde pilotlar nokta atışlar yaptı, hedeflerin kesin imhası sağlandı. Lazer güdümlü bombalar, bir mağaranın havalandırma deliğinden içeri girebilme yeteneğine sahip.

F-4'ler korudu, F-16'lar vurdu
Operasyon bölgesinde F-4 uçakları daha yüksek irtifada görev yaparken, yüksek manevra yeteneğine sahip F-16 uçakları belirlenen hedeflere üst üste dalışlar gerçekleştirdi.

F-16'ların alçak uçuşu sırasında F-4'ler de uçaksavarlara karşı koruma görevi yaptı.

Genelkurmay canlı izledi
Operasyon eşzamanlı olarak Genelkurmay Karargahı'ndaki harekat merkezinde de izlendi. F-4'lerin üzerindeki kameralar aracılığıyla görüntüler karargaha ulaştı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, bu teknolojiyi "PKK kampları artık bizim için BBG (Biri Bizi Gözetliyor) evidir" sözleriyle anlattı.

Üç saatten fazla süren hava bombardımanında, menzili 250 kilometreye kadar çıkabilen balistik füzeler, Türkiye sınırından Kuzey Irak'ın iç taraflarındaki PKK kamplarına atıldı. Bu füzeler, Türk ordusu tarafından ilk kez gerçek hedeflere karşı kullanıldı.

"Kandil Dağı bombalandı"

Genelkurmay Başkanlığı, dün Irak'ın kuzeyindeki Kandil Dağı'nın Irak tarafında kalan kesimlerinde tespit edilen PKK'ya ait hedeflerin, Türk Hava Kuvvetleri savaş uçaklarının uyguladığı geniş kapsamlı bir hava harekatı ile vurulduğunu bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious