Genelkurmay neden vazgeçmiş?

Genelkurmay neden vazgeçmiş?.8292
  • Giriş : 31.05.2009 / 16:21:00

Genelkurmay, cihazın fiyatı 3 katına çıkınca 'ekonomik değil' diyerek mayın temizlemekten vazgeçmiş.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TBMM Tarım ve Köyişleri Komisyonu Başkanı, Adana milletvekili Prof. Dr. Vahit Kirişçi, mayınlı arazilerin temizlenmesiyle ilgili ortaya atılan spekülasyonlara tepki gösterdi. Kirişçi, Genelkurmay Başkanlığı'nın Mardin'de mayın temizliği yaptığını ancak, gerekli cihazın alınacağı yapımcı firmanın fiyatı 3 katına çıkarınca 'Ekonomik değil' diyerek mayın temizlik işinden çekildiğini bildirdi.

Kirişçi, partisinin Seyhan 3. olağan kongresinde, mayınlı arazilerle ilgili bilgi verdi. Kamuoyunda ortaya atılan temizlenecek mayınlı arazinin iki Kıbrıs büyüklüğünde olduğu yönündeki iddiaları gerçek dışı olarak niteleyen Kirişçi, "Türkiye ile Suriye arasında 877 kilometre uzunluğunda sınır var. Bunun 510 kilometresi 50 yıl önce mayınlandı. Mayınlı alanın genişliği ise 216 kilometrekareyi buluyor. Kıbrıs'ın yüzölçümü 9 bin 251 kilometrekaredir. Bu alan Kıbrıs'ın yüzde 2.3'lük kısmına tekabül etmektedir. Şehit cenazesinde cami avlusunda siyasi slogan attıranlar, Türkiye ile Azerbaycan arasında tezvirat çıkarıp ilişkileri bozmak isteyenler, bilsinler ki şehit kanlarıyla sulanan bu topraklardan bir milimetrekareyi bile peşkeş çektirmek söz konusu değildir." dedi.

Mayınların temizlenmesi konusunun yaklaşık 17 yıl önce gündeme geldiğini ve konunun Genelkurmay'a verildiğini hatırlatan Kirişçi, ancak 2001 yılına kadar hiçbirşey yapılmadığını anlattı. Aynı yıl Genelkurmay'ın bu iş için ödenek istediğini, Başbakanlığın da özel bütçeden kaynak aktardığını dile getiren Kirişçi, Mardin bölgesinde başarılı bir şekilde temizleme işlemi yapıldığını vurguladı.

"MAYIN TEMİZLEME MAKİNASININ FİYATINI 3 KAT ARTIRDILAR"

Mayın temizlemek için gerekli olan her biri 5 milyon dolar olan makine setinin fiyatını yapımcı firmanın talep üzerine 14-15 milyon dolara çıkardığını dile getiren Kirişçi, Genelkurmay Başkanlığı'nın da bu sebeple işin hizmet satın alınarak yaptırılması yönünde Başbakanlığa durumu ilettiğini anlattı. 2004 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla mayın temizleme konusunun Maliye Bakanılğı'na verildiğine dikkat çeken Kirişçi, şöyle devam etti:

"Temizleme işiyle ilgili 14 firma en düşük 530 trilyon en yüksek 2 katrilyon 279 trilyon lira teklif verdi. Danıştay ilk ihaleyi iptal etti. Yap işlet devret modeliyle de olsa bu işte kararı verecek Genelkurmay, Milli Savunma Bakanlığı, Maliye'dir. Herşeyi emanet ettiğimiz kurullar böyle bir ihaleyle ilgili karar verecektir. Bu konu siyasi istismar yapılmaktadır. Bu ülkede paranın önündeki liranın önüne her yıl bir sıfır ekletenlerin bunu söylemeye hakkı yoktur. Hükümetimiz şehit kanlarıyla sulanan toprakların bırakın 216 kilometrekaresini bir milimetre karesini bile peşkeş çektirmeyi aklından geçirmez."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*