Genelkurmay: "PKK kampı bizim için BBG evi"

Genelkurmay:
  • Giriş : 17.12.2007 / 12:42:00
  • Güncelleme : 17.12.2007 / 13:18:46

Yaşar Büyükanıt, Kandil Dağı'na yapılan operasyonun başarılı olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, terör örgütü PKK'ya karşı son derece başarılı bir operasyon yapıldığını, ABD'nin Kuzey Irak hava sahasını kendilerine açtığını söyledi.

Kanal D Haber Grup Başkanı Mehmet Ali Birand'ın sorularını yanıtlayan Orgeneral Büyükanıt, "PKK artık ayağını denk alsın. Unutmasın ki artık bizim için PKK'nın oradaki kampları ve hareketleri BBG evi (Biri Bizi Gözetliyor) gibidir. Yeter ki gidip vurabilme imkanı sağlansın. Oraları artık elimizin, avucumuzun içi gibi biliyoruz" dedi.

Büyükanıt, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile gurur duyduğunu ifade ederek, "TSK'nın geldiği noktayı gördüm. Bütün geceyi orada geçirdim. Sabah evime gelirken huzur içindeydim. Bütün gece karargahta harekatı canlı izledik" dedi.

Harekatı çıplak gözle izleyip izlemediği sorusu üzerine de Büyükanıt, "Evet, çıplak gözle izledim. Bütün komutanlar birlikte izledik. TSK'nın olanakları bildiğiniz gibi değil" diye konuştu.

"Uzun yıllar sonra başarılı bir operasyon"

Uzun yıllardan sonra ilk defa son derece başarılı bir harekat yapıldığını belirten Büyükanıt, dün gece uyumadığını ve büyük bir heyecan içerisinde olduğunu belirterek, TSK'nın Türk halkına ve bütün dünyaya bir mesaj verdiğini söyledi.

Büyükanıt, o mesajı ise "Kış da olsa, kar da yağsa, mağarada da yaşasalar biz onları bulup vururuz. Artık 'kış geldi, yaz geldi' yok. Bu harekatlar her zaman devam edecektir" olarak açıkladı.

"PKK'nın kampları bizim için BBG evi gibidir"

Amerika'nın istihbarat verdiğini ifade eden Büyükanıt, "Ama istihbarat kadar önemli olan başka bir nokta var. Asıl önemlisi Amerika dün gece, Kuzey Irak hava sahasını bize açtı. Amerika dün gece Irak hava sahasını açarak bu harekata onay vermiştir" dedi.

İstihbarat açısından hiç bir sıkıntılarının olmadığını kaydeden Yaşar Büyükanıt, PKK'nın artık ayağını denk alması gerektiğini söyledi.

Büyükanıt, "PKK artık ayağını denk alsın. Unutmasın ki artık bizim için PKK'nın oradaki kampları ve hareketleri BBG evi gibidir. Yeter ki gidip vurabilme imkanı sağlansın. Oraları artık elimizin, avucumuzun içi gibi biliyoruz" dedi.

"Bir tek sivil hedef vurulmadı"

Dün geceki harekatın nasıl gerçekleştirildiğine ilişkin soruyu yanıtlarken de Orgeneral Büyükanıt, önce uçakların harekata katıldığını, ardından da Kara Kuvvetleri'nin uzun menzilli silahları ve toplarının devreye girdiğini ve bütün hedeflerin yerle bir edildiğini anlattı.

Büyükanıt, "Şimdi deniyor ki, '10 köy vuruldu, bir köylü öldü'. Size kesinlikle şunu belirtebilirim ki, bir tek sivil hedef, köy vurulmamıştır. Daha önceden kesinlikle saptanmış olan PKK kampları vurulmuştur; kaza bile söz konusu değildir. Zaten 10 köy vurulmuş olsa, bir kişi değil, çok daha fazlası ölürdü" dedi.

Orgeneral Büyükanıt, operasyonun sonuçlarına ilişkin soru üzerine de burada sayılara takılmanın gereksiz olduğunu, şu anda bunu söyleyecek durumda da olmadığını söyledi.

Büyükanıt, "Önemli olan TSK, Türkiye'nin mesajını dünyaya duyurdu. PKK terörüyle sonuna kadar mücadele edilecek. Nereye gizlenirse gizlensinler, bulunup vurulacaklar" dedi.

Kandil Dağı bombalandı

Genelkurmay Başkanlığı, bu sabah yaptığı açıklamada, "Irak'ın kuzeyindeki Zap, Avaşin, Hakurk bölgeleri ile derinlikteki Kandil Dağı'nın Irak tarafında kalan kesimlerinde tespit edilen PKK/KONGRA-GEL terör örgütüne ait hedefler, Türk Hava Kuvvetleri savaş uçaklarının 16 Aralık 2007 günü saat 01:00'dan itibaren uyguladığı, geniş kapsamlı bir hava harekatı ile vurulmuştur" denilmişti.

TSK'ya yetki verildi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 30 Kasım'da terör örgütü PKK'ya karşı olası sınır ötesi operasyon konusunda, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) 28 Kasım itibarıyla yetkilendirildiğini açıklamıştı.

TSK'dan sınır ötesi ilk nokta operasyon

Terörle mücadele kapsamında, sınır ötesinde ilk nokta operasyon 1 Aralık'ta yapılmıştı. Genelkurmay Başkanlığı, ''Irak sınırları içinde 50-60 kişilik PKK'lı terörist gruba müdahale edildiğini'' duyurmuş ve ''İhtiyaç olursa bölgeye diğer unsurlarla müdahale edilecektir'' demişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious