Genelkurmay: Uçaklar arızalı

Genelkurmay: Uçaklar arızalı.6548
  • Giriş : 25.08.2006 / 00:00:00

Genelkurmay, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na ait uçaklarla ilgili basın yayın organlarında çıkan haberlere ilişkin bir açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Bilgi Merkezi'nden yapılan açıklamada, yangın söndürmede kullanılan 4 adet C-130B uçağının gövde ile kanat bağlantı bölgesindeki teknik arızalar nedeniyle, yangın söndürme uçuşları da dahil tüm görevlerdeki uçuşlarının durdurulduğu açıklandı.

Açıklamada, C-130 nakliye uçaklarının, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ile Orman Bakanlığı arasında orman yangınları ile mücadele için 1998 yılında imzalanan protokol kapsamında kullanıldığı hatırlatıldı.

Genelkurmay açıklamasında şöyle denildi:

"Her yıl yenilenen protokol doğrultusunda, Haziran ayı başından Ekim ayı sonuna kadar yeterli miktarda C-130B uçağı, Antalya ve 12 nci Üs Erkilet/KAYSERİ Meydanlarında yangın görevlerine müdahale için hazır bekletilmektedir.

Türk Hava Kuvvetleri yangın söndürme uçakları ile ortaya çıkan orman yangınlarına, 21 bölgede 50 sortisi 2006 yılında olmak üzere, 1998 yılından bugüne kadar 706 sorti, 939 saat uçuş yapmak suretiyle müdahale edilmiştir.

Bu görevler sonunda 1 uçağın merkez kanat üst kapağında kopma meydana gelmiş, bu nedenle, dünya uçuş emniyeti standartları gereği, yangın söndürme görevlerine planlanan tüm uçaklar benzer tehlikelerle karşılaşma ihtimali doğrultusunda incelemeye alınmış ve 4 C-130B uçağında gövde ile kanat bağlantı bölgesinde teknik arızalar tespit edilmiştir.

Söz konusu teknik arızaların diğer ülke uçaklarında, uçak kanadının kopmasına sebep olduğu bilimsel havacılık verileri dikkate alınarak, muhtemel ölümcül uçak düşme olaylarının önüne geçebilmek maksadıyla, bu teknik arızalar giderilinceye kadar yangın söndürme uçuşları da dahil tüm görevlerdeki C-130B uçuşları durdurulmuştur."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious