Genelkurmay'da devir-teslim yarın

  • Giriş : 27.08.2006 / 00:00:00

Orgeneral Hilmi Özkök, Genelkurmay Başkanlığı görevini yarın Orgeneral Yaşar Büyükanıt’a devredecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Genelkurmay Başkanlığı’nda devir-teslim töreni yarın saat 16.30’da Genelkurmay Başkanlığı karargahında yapılacak. Törende Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 25. Genelkurmay Başkanı olacak. Törende ayrıca Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, emekliye ayrılan Orgeneral Hilmi Özkök’e “Devlet Şeref Madalyası” verecek.


Genelkurmay Başkanlığı görevini yaş haddi nedeniyle iki yıl sürdürecek olan Orgeneral Büyükanıt’ın özgeçmişi şöyle:

“Orgeneral Büyükanıt, 1 Eylül 1940 tarihinde İstanbul’da doğdu. 1959 yılında Erzincan Askeri Lisesinden, 1961 yılında Piyade Subayı olarak Kara Harp Okulundan mezun olan Büyükanıt, 1963 yılında Piyade Okulunu bitirdi. Orgeneral Büyükanıt, 1963-1970 yılları arasında Kara Kuvvetleri Komutanlığının çeşitli birliklerinde Takım ve Komando Bölük Komutanlığı görevlerini yürüttü.

1970 yılında girdiği Kara Harp Akademisini 1972 yılında bitirerek Kurmay Subay olan Büyükanıt, 1972-1973 yılları arasında 6’ncı Piyade Tümeni Harekat Şube Müdürlüğü, 1973-1977 yılları arasında Kara Harp Akademisi Öğretim Üyeliği, 1977-1979 yılları arasında Belçika Mons’ta Shape Karargahı İstihbarat Daire Başkanlığında Şube Müdürlüğü, 1979-1980 yılları arasında Kara Harp Akademisinde Öğretim Üyeliği, 1980-1983 yılları arasında Genelkurmay Personel Başkanlığında Şube Müdürlüğü, 1983-1986 yılları arasında Kuleli Askeri Lisesi Komutanlığı, 1986-1988 yılları arasında Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanlığı görevlerini icra etti.

NATO Savunma Kolejini bitiren ve 1988 yılında tuğgeneral rütbesine yükselen Orgeneral Büyükanıt, bu rütbede 2’nci Zırhlı Tugay Komutanlığı ve 1’nci Körfez Harekatı’nda İtalya Napoli’deki AFSOUTH Karargahında İstihbarat Daire Başkanlığı görevlerinde bulundu.

1992 yılında tümgeneralliğe terfi ederek, bu rütbede Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği ve 3 yıl süre ile Kara Harp Okulu Komutanlığı görevlerini yürüten Orgeneral Büyükanıt, 1996 yılında korgeneralliğe terfi ederek, 1996-1998 yıllarında 7’nci Kolordu Komutanlığı ve 1998-2000 yıllarında Genelkurmay Harekat Başkanlığı görevlerini icra etti.

2000 yılında orgeneralliğe terfi ederek 2000-2003 yıllarında Genelkurmay II’nci Başkanlığı görevini yürüten, 2003-2004 tarihleri arasında da 1’nci Ordu Komutanı olarak görev yapan Büyükanıt, 2004 tarihinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atandı.

Orgeneral Büyükanıt, TSK Üstün Hizmet Madalyası, Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası, Şeref Madalyası, İtalya Silahlı Kuvvetler Şeref Nişanı, ABD Silahlı Kuvvetler Üstün Liyakat Nişanı ile Pakistan Silahlı Kuvvetler İmtiyaz Nişanı sahibi. Filiz Büyükanıt ile evli olan Orgeneral Büyükanıt, bir çocuk babası.”

BUGÜNE KADARKİ Genelkurmay BAŞKANLARI
Bugüne kadarki Genelkurmay Başkanları ile görev tarihleri ise şöyle:


“Orgeneral M. İsmet İnönü (3 Mayıs 1920-10 Kasım 1921), Mareşal Fevzi Çakmak Mareşal (12 Temmuz 1922-12 Ocak 1944), Orgeneral M. Kazım Orbay (12 Ocak 1944-30 Temmuz 1946), Orgeneral Salih Omurtak (1 Ağustos 1946-8 Haziran 1949), Orgeneral A. Nafiz Gürman (10 Haziran 1949-6 Haziran 1950), Orgeneral M. Nuri Yamut (5 Haziran 1950-10 Nisan 1954), Orgeneral A. Nurettin Baransel (28 Mayıs 1954-25 Ağustos 1955), Orgeneral İ. Hakkı Tunaboylu (25 Ağustos 1955-10 Ekim 1957), Orgeneral İ. Feyzi Mengüç (11 Ekim 1957-22 Ağustos 1958), Orgeneral M. Rüştü Erdelhun (23 Ağustos 1958-27 Mayıs 1960), Orgeneral Ragıp Gümüşpala (3 Haziran 1960-4 Ağustos 1960), Orgeneral Cevdet Sunay (4 Ağustos 1960-16 Mart 1966), Orgeneral A. Cemal Tural (16 Mart 1966-16 Mart 1969), Orgeneral Memduh Tağmaç (16 Mart 1969-29 Ağustos 1972), Orgeneral Ö. Faruk Gürler (29 Ağustos 1972-6 Mart 1973), Orgeneral Semih Sancar (6 Mart 1973-7 Mart 1978), Orgeneral A. Kenan Evren (7 Mart 1978-1 Temmuz 1983), Orgeneral Nurettin Ersin (1 Temmuz 1983-6 Aralık 1983), Orgeneral M.Necdet Üruğ (6 Aralık 1983-2 Temmuz 1987), Orgeneral Necip Torumtay (24 Temmuz 1987-3 Aralık 1990), Orgeneral Doğan Güreş (6 Aralık 1990-30 Ağustos 1994), Orgeneral İ.Hakkı Karadayı (30 Ağustos 1994-30 Ağustos 1998), Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu (30 Ağustos 1998-28 Ağustos 2002), Orgeneral Hilmi Özkök (28 Ağustos 2002-28 Ağustos 2006).”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious