Genelkurmay'da şok! En az 180 kişi gözaltına alındı

Genelkurmay'da şok! En az 180 kişi gözaltına alındı.7811
  • Giriş : 26.11.2007 / 08:55:00
  • Güncelleme : 26.11.2007 / 09:04:28

Genelkurmay'da sahte rapor dosyası açıldı. 35 ilde 180'den fazla kişi gözaltına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

180'den fazla kişinin gözaltına alınıp Ankara'ya getirilerek sorgulandığı öğrenildi

Etimesgut Askeri Hava Hastanesi'nden askerliğe elverişli olmadıkları yönünde sahte raporlar alarak askerlikten muaf tutuldukları belirlenenler ile bu raporları para karşılığı hazırladıkları iddia edilen kişilere yönelik operasyonda, aralarında bazı subayların da bulunduğu 180'den fazla kişinin gözaltına alındığı bildirildi.


Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, "para karşılığı sahte rapor düzenledikleri ve aldıkları" iddia edilen ve aralarında DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş'ın da bulunduğu zanlılar hakkında yürüttüğü soruşturma sonunda dava açarken, askeri suçlarla ilgili görevsizlik kararı verip dosyayı Genelkurmay Askeri Savcılığı'na göndermişti.


10 yıla kadar hapis


Askeri savcılığın, soruşturmanın inceleme aşamasını tamamlayarak gözaltı işlemlerine başladığı belirtildi. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki illerde yoğunlaşan operasyonların 35 ayrı kentte yapıldığı ve şu ana kadar gözaltına alınan 180'den fazla kişinin Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın Etimesgut'taki askeri tesislerine otobüslerle getirildiği kaydedildi.


Zanlıların üç gündür sorgulandığı öğrenildi. Soruşturma kapsamında Demirtaş'ın ifadesine de başvurulması ve gözaltındaki zanlıların bugün askeri savcılığa çıkarılması bekleniyor. Zanlılar hakkında, Askeri Ceza Kanunu'nun "askerlikten kurtulmak için hile yapmak" suçunu düzenleyen ve 10 yıla kadar hapis cezası öngören 81. maddesine göre işlem yapılacağı bildirildi.


Sivil mahkemede 183 dava
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, "askerlikten kurtulmak için hile yapmak" suçuyla ilgili görevsizlik kararı verirken, aralarında DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş'ın da bulunduğu 183 sanık hakkında "örgüt kurmak ve örgüte üye olmak" ile "sahte belge düzenlemek" suçlarından 2 yıldan 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious