Genelkurmay'dan açıklama: 'PKK'ya ağır kayıp verildi'

Genelkurmay'dan açıklama: 'PKK'ya ağır kayıp verildi'.7811
  • Giriş : 19.12.2007 / 00:02:00

Genelkurmay Başkanlığı, sınır ötesi operasyon ile ilgili açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Açıklamada terör örgütü PKK'ya ağır kayıplar verildiği belirtilerek, sayısal olarak ifade etmenin mümkün olmadığı duyuruldu.

Açıklamada ayrıca sınır ötesi bir kara harekatının yapıldığı ancak harekatın küçüp çaplı bir operasyon olduğu, bu operasyon sonucunda da PKK'ya ağır bir darbe vurulduğu belirtildi.

Genelkurmay Başkanlığı'nın duyurusu şöyle:

"16 Aralık 2007 tarihinde Irak'ın kuzeyi ve Kandil Dağı bölgesine yapılan hava harekatıyla ilgili açıklamalar Genelkurmay Başkanlığı'nca kamuoyuna duyurulmuştur.

Hava harekatının sonuçları hakkındaki değerlendirmeler devam etmekte olup, bu aşamada ne kadar PKK teröristinin etkisiz hale getirildiğini sayısal olarak ifade etmek mümkün değildir.

Hava harekatıyla PKK'lıların barındığı bir çok tesis vurulduğundan, söz konusu tesislerde bulunan teröristlerden etkisiz hale getirilen miktarlar tam olarak bilinmemektedir.

Gerçek olan bir şey, PKK terör örgütünün gerek altyapı gerekse insan kaynağı açısından çok ağır kayıplar verdiğidir.

Operasyon hakkında kesin değerlendirme sonuçları bilahare kamuoyu ile paylaşılacaktır. Bu bakımdan, bilgi ve belgeye dayanmayan, ayrıca Genelkurmay Başkanlığı'nca teyit edilmeyen haberlere itibar edilmemesi önem arz etmektedir.

Sivil hedefler vurulmadı

Hava harekatı çok hassas olarak planlanmış ve dikkatle icra edilmiştir. Harekatta kullanılan hedef listelerine sadece terör örgütünce kullanılan tesisler dahil edilmiş; hiçbir şekilde sivil yerleşim birimleri hedef alınmamıştır.

Buna rağmen, harekatı müteakip Irak'ın kuzeyinden kaynaklanan haberlerde "10 köy bombalandı, bir kadın öldü, "Türkler hastaneleri, köprüleri, köyleri tahrip etti", "Türkiye, tampon bölge yaratıyor" gibi dünya kamuoyunu yanıltmaya yönelik bir kampanya başlatılmıştır.

Bu tür haberler bir paniğin sonucu olup; Irak'ın kuzeyinde ve merkezi Irak hükümetinde etkili olan bazı odakların PKK'ya verdikleri desteğin açık bir göstergesidir.

Bu tür haberler kesinlikle gerçek dışıdır. Meskun köylerin bombalanması halinde bir değil yüzlerce sivilin hayatını kaybedeceği aşikardır. Irak'ın kuzeyinde yaşayan halka olan sevgi ve yakınlığını geçmişte göstermiş olan Türk Silahlı Kuvvetleri'ne böyle bir iftira atılması, tamamen PKK terör örgütüne hizmet etme anlamına gelmektedir.

Değerli basınımızın bir kısmının, PKK'ya destek veren kişilerin bu tür asılsız beyanatlarını referans almaları üzüntü vericidir.

Küçük çaplı kara harekatı

Ayrıca, merkezi Irak yönetiminde yer alan bir kişinin "Türk Silahlı Kuvvetleri'nin hastaneleri, evleri, köprüleri tahrip ettiği" şeklindeki beyanları, bazı odakların Irak Devleti üzerindeki etkilerinin de açık bir göstergesidir.

Öte yandan, 17-18 Aralık gecesi Türkiye-Irak sınırını geçmeye çalışan bir grup terörist görüntüsü alınmıştır. Bölgede konuşlu kara birlikleriyle sıcak takip kapsamında icra edilen küçük çaplı bir operasyon sonucu, söz konusu gruba ağır bir darbe vurulmuştur.

Şemdinli/Yeşilova bölgesinde, sınırdan birkaç kilometre derinlikte icra edilen bu operasyonun, bir çok ülkede gündem teşkil etmesi ayrıca manidar bulunmuştur.

TBMM bir karar almış ve hükümet bu konuda Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bir yetki vermiştir.

Türk Silahlı Kuvvetleri, bu yetkinin aynı zamanda bir sorumluluk olduğunun bilinci içindedir ve bu sorumluluğun gereklerini yerine getirecektir."

Kandil Dağı bombalandı

Genelkurmay Başkanlığı, 16 Aralık'ta, Irak'ın kuzeyindeki Kandil Dağı'nın Irak tarafında kalan kesimlerinde tespit edilen PKK'ya ait hedeflerin, Türk Hava Kuvvetleri savaş uçaklarının uyguladığı geniş kapsamlı bir hava harekatı ile vurulduğunu bildirmişti.

Böylece TSK, PKK'ya karşı tarihinin en geniş kapsamlı hava operasyonuna imza attı.

Kuzey Irak harekatında birçok gelişmiş savunma teknolojisi ilk defa kullanıldı. Operasyon sırasında modernize edilmiş F-4 2020 ve F-16'lar bölgede birlikte görev yaptı.

Irak'tan operasyona kınama gelirken, ABD, PKK terörüyle mücadele için herşeyin yapılması gerektiği açıklamasında bulundu.

Terörle mücadele kapsamında, sınır ötesinde ilk nokta operasyon ise, 1 Aralık tarihinde yapılmıştı.

Genelkurmay Başkanlığı, ''Irak sınırları içinde 50-60 kişilik PKK'lı terörist gruba müdahale edildiğini'' duyurmuş ve ''İhtiyaç olursa bölgeye diğer unsurlarla müdahale edilecektir'' demişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious