Genelkurmay'dan bir ilk daha

Genelkurmay'dan bir ilk daha.11999
  • Giriş : 08.10.2008 / 08:20:00

Genelkurmay Başkanı Org. Başbuğ, terör ve çatışma, politik-psikoloji, uluslararası ilişkiler konularında uzman 6 akademisyenle karargâhta toplantı yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, 6 akademisyenle terör konusunda “beyin fırtınası” yaptı.
Göreve başladıktan sonra Güneydoğu gezisi sırasında sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle bir araya gelen, medya kuruluşlarının yöneticileriyle terör sorununun ağırlıklı olarak ele alındığı iletişim toplantıları düzenleyen Org. Başbuğ, dün de 6 akademisyenle bir toplantı düzenledi.
Genelkurmay Başkanlığı Karargâhı'nda öğleden sonra başlayan ve Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız'ın da katıldığı toplantı yaklaşık 5 saat sürdü.
Toplantıya; terör ve çatışma, politik-psikoloji, uluslararası ilişkiler konularında uzman akademisyenler çağrıldı ve terör sorunu güvenlik boyutunun yanı sıra sosyal, ekonomik, psikolojik, kültürel ve uluslararası ilişkiler yönleriyle masaya yatırıldı.

Uzmanlar konuşmadı
Terör sorununun temelinde, bir kısım Kürt vatandaşlarının yaşadığı psikolojik travmanın etkili olduğu tespitinde bulunan Prof. Dr. Abdülkadir Çevik'in de toplantıya çağrılması dikkat çekti. Toplantı, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ'un terör sorununun çözümüne yönelik girişimlerinde, güvenliğin yanı sıra psikolojik boyutu da öne çıkaracağı izlenimine neden oldu.
Toplantıya katılan uzmanlar, içeride konuşulanlarla ilgili konuşmama kararı aldıklarını söyledi ve soruları yanıtsız bıraktı.

Toplantıya kimler katıldı?
Ercan Çitlioğlu: Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM) başkan danışmanı. Terör ve çatışma alanında uzman.
Doç. Dr. İhsan Bal: Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu'nda (USAK) yönetici. Terör ve güvenlik uzmanı.
Ali Nihat Özcan: TOBB bünyesindeki Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı'ndan (TEPAV). Terör ve çatışma uzmanı. “PKK: Tarihi, İdeolojisi ve Yöntemi” adlı kitabı bulunuyor.
Prof. Dr. Ali Çağlar: TOBB ETÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi. Sosyolog.
Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan: Bahçeşehir Üniversitesi. Uluslararası ilişkiler uzmanı. Eski MİT yöneticilerinden ve akademisyen Mahir Kaynak'ın kızı.
Prof. Dr. Abdülkadir Çevik: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı. Politik Psikoloji Derneği Başkanı.

 


MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*