Genelkurmay'dan Büyükanıt'a cevap

Genelkurmay'dan Büyükanıt'a cevap.8292
  • Giriş : 08.05.2009 / 12:17:00

Katliamın ardından, dün alevlenen koruculuk tartışmaları üzerine TSK açıklama yaptı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, ''Mardin'in Bilge köyünde meydana gelen olay tam bir vahşet olup hiçbir insani değerle izah edilmesi mümkün değildir'' dedi.

Tuğgeneral Gürak, Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'ndaki haftalık basın bilgilendirme toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin Mardin'deki silahlı saldırıyı hatırlatarak, ''koruculuk sistemine ilişkin tartışmaları Genelkurmay Başkanlığının nasıl değerlendirdiğini'' sorması üzerine Tuğgeneral Gürak, şunları kaydetti:

''Mardin'in Bilge köyünde meydana gelen olay tam bir vahşet olup, hiçbir insani değerle izah edilmesi mümkün değildir. Konu yargıya intikal etmiştir. Yargının bu insanlık dışı olayın faillerini bularak cezalandıracağına inanıyoruz.

Ancak, buradaki olayla koruculuk kurumu arasında bir bağ kurularak, korucuların kurumsal olarak ve bir bütün olarak sorumlu gösterilmeye çalışılmasını ön yargılı ve yanlış bir uygulama olarak değerlendiriyoruz.''

Tuğgeneral Gürak, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un ABD'ye bir ziyaretinin olup olmayacağı yönündeki soru üzerine, ''Genelkurmay Başkanımızın ABD ziyareti söz konusudur. Bu ziyaretle ilgili programla ilgili çalışmalar devam etmektedir'' yanıtını verdi.

Ziyaretin tarihinin belli olmadığını ifade eden Tuğgeneral Gürak, gazetecilerin soruları üzerine ziyaretin resmi bir ziyaret olduğunu belirtti.

Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız'ın ABD'yi ziyaret edip etmeyeceğine ilişkin soru üzerine de Tuğgeneral Gürak, Orgeneral Iğsız'ın ABD'ye gitmesine ilişkin herhangi bir bilgisi bulunmadığını söyledi.

Genelkurmay Başkanlığı, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın bir televizyon kanalında yaptığı konuşmaların Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) görüşü olmadığını açıkladı.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Orgeneral Büyükanıt'ın konuşmaları için ''kendi görüşüdür'' denildi.

Bazı gazetelerde çıkan ''Başbuğ'un açıklamalarına rağmen Poyrazköy'e siviller giremiyor'' haberleri hakkında ise Genelkurmay, Poyrazköy'ün sivillere açık olduğunu yineledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*