Genelkurmay'dan Oyakbank'a muhtıra

Genelkurmay'dan Oyakbank'a muhtıra.7811
  • Giriş : 10.11.2007 / 08:00:00

Oyakbank'ta muvazzaf askerlere ait bilgilerin yabancıların eline geçmesi sıkıntısı büyüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Genelkurmay, Hollandalı ING Grubu'na bilgilerin kendilerinde kalması teklifinde bulundu. Öneri reddedilirse askerlerin bankayla ilişkisi kesilecek.

Oyakbank'ın 2,7 milyar dolara Hollandalı ING'ye satılması üzerine başlayan tartışmalara bir yenisi daha eklendi. Asker parası ile kurulan bir şirketin yabancı bir bankaya verilemeyeği yönündeki polemiklerin ardından şimdi de muvazzaf askerlere ait bilgilerin el değiştirmesi problem haline geldi.

Askerî Hizmet Kanunu gereğince, muvazzaf subay ve astsubaylardan her ay Oyak için yapılan zorunlu kesintilerle ilgili bilgiler Oyakbank'ın bilgi merkezlerinde depo ediliyor. Bankada hesabı bulunan 140 bin civarındaki askerî personelin özlük bilgilerinin yabancıların eline geçmemesi için emekli subay ve astsubay derneklerinden gelen yoğun tepkiler Türk Silahlı Kuvvetleri'ni harekete geçirdi. Kuvvet komutanlıkları ile Jandarma Genel Komutanlığı, askerî personelin data ve hafıza bilgilerinin kontrolünün yabancılara geçmemesi için iki aşamalı bir önlem paketi oluşturdu. İlk önce ING Grubu'na bilgi kontrolünün eskiden olduğu gibi askerlerin elinde kalması teklifi götürülecek. Hollandalı grubun reddetmesi halinde ise 140 bini bulan bütün askerî personelin Oyakbank ile resmî ilişkilerinin kesilmesi için gerekli yönetmelik ve 'başemir' devreye girecek. Askerî personelle ilgili özlük bilgileri bankanın hafızasından silinecek. Alınan karar Oyakbank yönetimine net bir dille iletildi. Askerî kanattan gelen öneri yönetim kurulunda büyük rahatsızlığa yol açtı. Böyle bir teklifle gelinmesi halinde alıcının vermeyi taahhüt ettiği 2,7 milyar doları aşağı çekebileceği hatta satışın masada kalabileceği ifade ediliyor.

Bankanın satışı netleşmediği ve "kasa"ya ING'nin parası girmediği için Oyakbank'ı hâlâ çoğunluğunu askerlerin oluşturduğu eski yönetim kurulu yönetiyor. OYAK'ın son yönetim kurulu, (2006 Faaliyet Raporu listesi) şu isimlerden oluşuyor: Emekli Korgeneral Yıldırım Türker (Başkan), Tümamiral Mustafa Baha Eren, Hava Pilot Tümgeneral Fuat Özakdağ, Tümgeneral Kamil Başoğlu, emekli Tuğgeneral Yılmaz Hızlı, Jandarma Tümgeneral Mustafa Bıyık (27.5.2006'ya kadar), emekli Tuğgeneral A. Taner Candemir (27.5.2006'ya kadar) ve üç sivil, Coşkun Ulusoy, emekli Vali Lütfi Fikret Tuncel, Prof. Necdet Serin. Denetleme Kurulu: Jandarma Tümgeneral Fikret Demirtaş, Hava Pilot Tuğgeneral M. Yılmaz Erdoğan (27.5.2006'ya kadar); sivil üyeler Haydar Geçmiş, Haluk Altay.

Oyakbank'ın satışıyla ilgili tartışmalar sürerken Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) kaynakları, bir bankanın müşteri bilgilerinin 'bankacılık sırrı' kapsamında saklandığını hatırlatıyor. Bir BDDK yetkilisi, "Bunların yabancının eline geçmesi gibi bir durum söz konusu değil. ING, Türkiye'de bankacılık yapmak istiyorsa bu bilgiler sır kapsamında olduğu için saklamak zorunda. Başkasına verilirse bankacılık yapamaz. Bir de bilgiler bütün bankalarda var olan bilgiler." ifadelerini kullandı. Diğer bir yetkili de, bankalardaki bu bilgilerin çok önemli olmadığını belirtti. Aynı yetkili, "Şimdi bu kuşkuya göre hareket edersek konu farklı yerlere kadar gider. Bir albay veya generalin bilgilerine Türkiye'de bankacılık yapan bir başka bankadaki hesapları aracılığı ile de ulaşılabilir." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious