Genelkurmay'dan Taraf'ın haberine doğrulama

Genelkurmay'dan Taraf'ın haberine doğrulama.16648
  • Giriş : 30.06.2008 / 00:36:00
  • Güncelleme : 29.06.2008 / 23:38:51

Genelkurmay, “Dağlıca baskınının olacağı 9 gün önceden haber verilmişti” haberlerini doğruladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Genelkurmay Başkanlığı, Taraf Gazetesi’nin yayınladığı “Dağlıca baskınının 9 gün önce haber verildiği”ni gösteren belge için “Belge gerçek, tabur uyarıldı. Belgeyi sızdıran tespit edildi” açıklamasını yaptı.

Açıklamada, terör örgütünün olası eylemlerine ilişkin “GİZLİ” gizlilik dereceli mesajının yayımlandığı ve Dağlıca’ya yapılacak saldırının bu mesaj ile bildirilmesine rağmen tedbir alınmadığı yönünde bir iddiada bulunulduğu hatırlatılarak, 'Yayımlanan mesaj gerçek bir belge olup, tehdide maruz tüm birimleri uyarma amacı taşımaktadır. Alınan duyumların değerlendirilerek istihbarat haline getirilmesi ve eylem ikazı olarak yayımlanması, Türk Silahlı Kuvvetlerinde kullanılan standart bir uygulamadır' denildi.

Açıklamada ayrıca, Kurum içinde yapılan araştırmada, mesajın nereden ve kimler tarafından dışarıya sızdırıldığı tespit edilmiş ve sorumlular hakkında gerekli yasal işlem başlatılmıştır' ifadelerine yer verildi.

Ancak Genelkurmay'ın belgeyi 'gerçek' olarak nitelendirmesi ve birliklere daha önceden uyarı yapıldığını belirtmesi, Dağlıca baskını sırasında Tabur Komutanı olan Yarbay Onur Dirik’e ait açıklamaları yeniden gündeme taşıdı.

Youtube'da Dağlıca Komutanı Dirik'e ait olduğu söylenen ses kaydında, 'soruşturmanın derinleşmesi durumunda kendisinin ve bölük komutanının görevden alınması gerektiği' ifade edilmişti. Ses kaydında Yarbay Dirik olduğu iddia edilen şahıs, Dağlıca baskınıyla ilgili önemli ayrıntılar verirken, 'Eğer bu konudaki suçluyu bulma konusunda detaylı bir soruşturma yapılsaydı ben belki kurtarırdım paçayı. Çünkü hakikaten eğiliyordum bu konu üzerine. Ama birileri paçayı kurtaramazdı kesin' demişti.

Baskın sonrası Dirik hakkında olay günü taburda olmadığı, baskın olacağı bilgisinin önceden haber verilmesine rağmen önlem almadığı, erlerin el bombası olmadan 10 günlük nöbete gönderdiği de iddia edilmişti. Yarbay Dirik, ses kaydının Youtube'a düşmesinin ardından Afyon’da konuşlu İkmal Komutanlığı Lojistik Şube Müdürlüğü’ne atanmıştı.

Gelinen aşamada, gizli belgenin, elde edilen duyumlar doğrultusunda tüm birimlere yönelik uyarı niteliği taşıdığı ve 'gerçek' bir belge olduğu Genelkurmay tarafından kabul edildi. Bu çerçevede, eylem ikazlarına rağmen önlenemeyen kanlı saldırıyla ilgili sorumlu personel hakkında tahkikatın nasıl gelişeceği ise merak ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious