Genelkurmay'ın açıklamasına muhalefetten cevap

Genelkurmay'ın açıklamasına muhalefetten cevap.11796
  • Giriş : 05.03.2008 / 17:27:00

Genelkurmay'ın 'Hainlerden daha fazla zarar veriyorsunuz' eleştirisine muhalefet cevap verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

MHP, Genelkurmay'a 'Hiç kimse, muhatabı olmadığı konularda durumdan vazife çıkarmaya çalışmamalıdır' derken, CHP ise 'Muhatabımız başbakan, kimse araya girmesin. Hakaretle haklılık ispatlanamaz' diyerek TSK'nın eleştirilerine cevap verdi.

BAHÇELİ: KİMSE DURUMDAN VAZİFE ÇIKARMASIN

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yaptığı yazılı açıklamada, MHP'nin, milli ve manevi değerler ve Türkiye'nin itibarının korunması konularında özel hassasiyetleri olan ve bu hüviyeti ile kırk yıldır siyaset sahnesinde şerefle görev yapan bir siyasi kuruluş olduğunu ifade etti.

"MHP'nin Türkiye'nin milli birliğini ve toprak bütünlüğünü hedef alan kanlı terörle mücadele konusundaki milli duruşu da aziz milletimiz tarafından çok iyi bilinmektedir" diyen Bahçeli, bu amaç ve hedefler doğrultusunda başta Türkiye'nin milli güvenliğini ilgilendiren konular olmak üzere iç ve dış gelişmeler hakkında görüşlerini açıklamasının, hiç kimseyle tartışmayacağı demokratik bir hakkı olduğunu belirtti. Bahçeli, şunları kaydetti:

"TBMM'nin 17 Ekim 2007 tarihinde verdiği yetkinin amacı Kuzey Irak'tan kaynaklanan terör tehdidinin bitirilmesidir. Kanlı terörün yurt içinde ve yurt dışında kökünün kazınması Türk milletinin ortak beklentisidir.

Bu konuda gerekli siyasi iradeyi göstermek ve bunun için gereken bütün tedbirleri almaktan sorumlu olan hükümettir.

MHP'nin bu konudaki siyasi değerlendirmelerinin muhatabı ve bu konuda cevap verecek durumda olan da siyasi sorumluluk taşıyan hükümettir. Hiç kimse, muhatabı olmadığı konularda durumdan vazife çıkarmaya çalışmamalıdır.

MHP, bu konudaki görüş ve değerlendirmelerini bugüne kadar olduğu gibi gelecekte de aziz milletimizle gerekli gördüğü şekilde paylaşacaktır. Bu konuda ne söylediysek, bugün de bunların arkasında olduğumuzu herkesin bilmesinde yarar bulunmaktadır.

Milliyetçi hareketin ne dediği iyi okunmalı, doğru anlaşılmalı ve sağlıklı bir biçimde değerlendirilmelidir.

Bu bakımdan, MHP'nin yersiz ve yakışıksız benzetmelerle yapılan anonim ithamların muhatabı olması hiçbir şart altında kabul edilemeyecektir.

Görevi ve konumu ne olursa olsun hiç kimse MHP'nin hainlerden daha fazla ülkesine zarar veren bir kurum olarak takdim etme hakkını kendisinde göremeyecektir. Herkes ve her kurum görev ve sorumluluğunun bilinci içinde olmak, bu sınırlar içinde kalmak ve buna göre hareket etmek durumundadır."

CHP'DEN SERT CEVAP: MUHATABIMIZ BAŞBAKAN, KİMSE ARAYA GİRMESİN

CHP'den yazılı bir açıklama yapılarak, ''demokratik bir tartışma yapıldığı, muhatabın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olduğu'' belirtilerek, ''Kimse araya girmek için özel bir gayret sergilemesin. Türk Silahlı Kuvvetleri'ni tartışmaların dışında tutmak sadece siyasilerin görevi değildir. Hakaret ederek haklılığınızı kanıtlayamazsınız. Tam tersine hakaret, haksızlığın karinesidir'' denildi.

CHP Genel Başkan İletişim Koordinatörlüğü'nden yapılan yazılı açıklama şöyle:

''Biz demokratik bir tartışma içindeyiz. Muhatabımız Başbakan'dır. Kimse araya girmek için özel bir gayret sergilemesin. Türk Silahlı Kuvvetleri'ni tartışmaların dışında tutmak sadece siyasilerin görevi değildir. Hakaret ederek haklılığınızı kanıtlayamazsınız. Tam tersine hakaret, haksızlığın karinesidir. Cumhuriyet Halk Partisi 'Manzara-i Umumiye''yi tarih penceresinden ibretle seyretmektedir.''

GENELKURMAY NE DEMİŞTİ?

Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde dün geç saatlerde yayımlanan açıklamada, "TSK, 24 yıldan bu yana devam eden terörle mücadele sürecinde, ilk defa bu tür anlamsız saldırılara hedef yapılmak istenmektedir. Bu saldırılar TSK'nın terörle mücadele azmine, hainlerden daha fazla zarar vermektedir.'' denildi.

Açıklamada, önceki gün Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak'ın kuzeyinde icra edilen sınır ötesi harekat hakkında basın temsilcilerine detaylı bilgiler verildiği aktarıldı. Tüm bu iyi niyet ve şeffaflığa rağmen, dün basın dışından TSK'yı hedef alan söylemler olduğu ve bunun ülke adına terörle mücadele eden ve şehitler veren bir kuruma haksız ve seviyesiz saldırılar olarak değerlendirildiği belirtilen açıklamada, "Siyasi kişi ve kurumlarla hiçbir zaman polemiğe girmek istemeyen Türk Silahlı Kuvvetleri, 24 yıldan bu yana devam eden terörle mücadele sürecinde, ilk defa bu tür anlamsız saldırılara hedef yapılmak istenmektedir. Bu saldırılar, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin terörle mücadele azmine, hainlerden daha fazla zarar vermektedir. TSK'nın maruz kaldığı bu tür saldırıların değerlendirilmesini, Türk milletinin engin sağduyusuna havale ediyoruz." demişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious