Genelkurmay'ın cevap taktiği!

Genelkurmay'ın cevap taktiği!.16926
  • Giriş : 15.03.2009 / 22:07:00
  • Güncelleme : 15.03.2009 / 22:13:25

TSK adına açıklama yapan Metin Gürak'ın performansı yeni bir general tipi çıkarıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bir kere bu general Türk Silahlı Kuvvetleri personeli hakkındaki olumsuzluk çağrıştıran sorulara hiç cevap vermiyor, ya da cevap verse de iddiaları ortaya koyan kişi, kurum veya kuruluşlar hakkında garip ve acayip ifadeler kullanıyor.

Cevap verme tarzı da ilginç.

Bazı sorulara, mesela bir generalin aile arkadaş ve dost çevresiyle birlikte savaş helikopteri ile pikniğe gitmesi hakkındaki gibi sorulara "Bu gibi maksadı belli yayınlara cevap vermiyorum" diyor.

Velev ki dedik, maksadı belli, ortada bir cinayet var, ortaya konulan tablo TSK'nın cevap vermesini gerektirmiyor mu?

Bu basın toplantılarında benzeri cevaplama tarzı defalarca yaşandı.

General hoşlanmadığı soruya cevap vermiyor, verse de müddeiler hakkında aşağılayıcı ve küçük düşürücü ifadeler kullanıyor.

General siyasi içerikli sorulara cevap vermekten, çok hoşlanıyor!

Milletvekillerine, bakanlara, ya da siyasi parti mensuplarına cevap yetiştirmekten çok hoşlanıyor bu tür içerikli sorulara büyük bir gayret, büyük bir hışımla cevap veriyor.

İşte en son Bülent Arınç örneği...


Ne dedi Bülent Arınç?

Bir kısım emekli generallerin cuntacılıkları, darbecilikleri, hukuksuzlukları, konuşmalarında bir kısım siyasilere küfür etmeleri, kendi sicillerinin bozuk olduğundan söz etmeleri hakkında kendi ses kayıtlarından, kendi günlüklerinden vs yola çıkarak "İyi ki Türkiye bu generaller zamanında bir savaşa girmedik, yoksa..." diyen cümleler kurdu.

Burada söz konusu olan generallerin muvazzaf olanları değil, Ergenekona bulaşmış, hükümet darbesi yapmak için can atan, örgüt, kuran vs. adı kamuoyunda bilinen bir kısım emekli generaller olduğunu anlamamak için sadece nasıl olmak gerekir?

Peki Generalin cevabı nasıl oldu?

"Aslında bu tip kişilerin önyargılı saptırıcı düşünce ve ifadeleri üzerinde fazla durulmasına gerek yok. Çünkü bu konuşmalar hiçbir zaman doğru olguları değiştirmez... " Vs.

Adam general. TBMM Başkanlığı yapmış, halen milletvekili olan birisi hakkında "Bu tip kişilerin" diye söze başlıyor.

Nerede general nezaketi, nerede general saygınlığı?

Bu noktada düşünüyorum da Deniz Baykal'ın söyleyip durduğu gibi milletvekili dokunulmazlıkları kaldırılsa kim bilir siyasilerin başına daha neler neler gelir!

Bu tür açıklamalar ordunun siyaset dışı kalma çabalarıyla örtüşmüyor.

Ordu hakkında yüzlerce şaibe, iddia olan, haklarında binlerce sayfalık iddianamelerle terör örgütü suçlaması bulunan emekli subayları niçin savunmak gereği duyar ki?

Bülent Arınç generale cevap olarak "Üniformanı çıkar da gel" dedi.

Cevap?

Cevap yok!

Belki bu hafta için daha sert bir cevap hazırlanıyordur.

Şanlı Türk ordusunu dışarıdan yapılan konuşmalar değil, içeriden yapılan bu tip konuşmalar ve davranışlar daha fazla yıpratıyor.

General Metin Gürak'ın savunduğu, savunurken de TBMM Başkanlığı yapmış bir siyasiye "Bu tip kişi" diye hitap ettiği konu Ergenekoncu generaller...

Oysa General, Bülent Arınç'a cevap verirken "Ordumuzun darbecilerle, cuntacılarla alakası yoktur" diyebilirdi.

Bu söylemedi ve saldırı yolunu seçti. Yoksa "Buna kim inanır" diye mi düşündü acaba!

NUH GÖNÜLTAŞ - BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*