Genelkurmay'ın giriş yasağı 4 aya çıktı

  • Giriş : 07.06.2007 / 16:38:00

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin sınır noktalarındaki bazı bölgelere giriş yasağı getiren Genelkurmay Başkanlığı, daha önce de 3 defa giriş yasağı uyguladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Genelkurmay Başkanlığı, 2007 yılında terör olaylarının yoğunlaştığı bölgelere göre birçok defa giriş yasağı uyguladı.

Mayıs ayında başlayan ve süresi 1 ay olan ilk giriş yasağı, zaman içinde artan terör olaylarıyla birlikte 4 aya kadar uzandı.

Genelkurmay, ilk giriş yasağını Siirt ve Mardin illerindeki bazı bölgelere getirdi. 5 Mayıs'ta duyurulan yasak, 8 Mayıs- 8 Haziran tarihleri arasında tam bir ay sürdü.

İkinci giriş yasağı ise Diyarbakır ve Muş illerindeki bazı bölgelere uygulandı. 17 Mayıs'ta duyurulan yasak, 20-30 mayıs tarihleri arasında gerçekleşti.

Genelkurmay'ın mayıs ayında duyurduğu son giriş yasağı ise, 29 Mayıs'ta açıklandı. Bitlis'teki bazı bölgeleri kapsayan ve 1-9 Haziran tarihleri arasında uygulanan giriş yasağı, 8 gün sürdü.

Genelkurmay'ın internet sitesinde açıklanan son giriş yasağının süresi, daha önceki yasakların süresine göre daha uzun oldu.

9 Haziran'dan 9 Eylül 2007 tarihine kadar geçici güvenlik bölgesi ilan edilerek giriş yasağı getirdiği bölgelere ait koordinatları duyurması tartışmaları da beraberinde getirdi.

Açıklanan koordinatlar Şırnak, Siirt ve Hakkari illerindeki bazı bölgeleri kapsarken; giriş yasağı tam 4 ay sürecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious