Genelkurmay'ın itiraz çelişkisi

Genelkurmay'ın itiraz çelişkisi.8292
  • Giriş : 07.07.2009 / 10:11:00

Muhalefet ve Genelkurmay, son günlerde yoğun bir şekilde darbeci askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasını sağlayan yeni yasa tasarısını iptal ettirmek için uğraşıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Genelkurmayın itirazını Pazar günü öğrenme fırsatımız oldu.

Nedense herşeyi sivillerden gizli yapan askerimiz, bu kez Cumhurbaşkanına sundukları bilgileri sızdırdı. Böylece sadece kendi üzerlerinde değil, basın yoluyla kamuoyunun da Cumhurbaşkanına baskı yapmasını sağlamış oldular.

Mehmet Kıvanç yazdı...

Askeri bir taktiğin, güzel bir uygulaması.. Kısaca kendine yakın birtakım gazetecileri kullanarak bir nevi kuşatma harekatı yapmak. Zihinsel olarak askeri bir taktik ama uygulanışı biraz daha sivil..(!) Ama buna da şükür. Eskileri düşününce askerin bu uygulaması bayağı demokratik(!) kalıyor.

Peki askerin itirazları nedir?

Anayasa'ya aykırı: Yasa değişikliği Anayasa'nın “askeri yargı”yı düzenleyen 145. maddesine aykırı..

Askeri yargı-sivil yargı çatışması olur: Yasa değişikliği, uygulamada askeri yargı ile sivil yargı arasında yetki çatışması yaratır.

Kışlaya siyaset girer: Askeri mahallerin masumiyetini bozar, TSK'nın emir-komuta zincirini olumsuz etkiler; kışlaya siyasetin girmesine kapı açar.

Tüm tartışma Anayasa'nın 145. maddesinde gizli. Peki o madde ne diyor? Özetle;

“1) Askeri mahkemeler, asker kişilerin; askerî olan suçları ile askerî mahallerde işledikleri suçlara ait davalara bakmakla görevlidirler.
2) Askerî mahkemeler, sivillerin askerlik hizmeti yaparken veya askerî mahallerde askerlere karşı işledikleri suçlara da bakmakla görevlidirler.”

Maddenin iki kapsamı var. Birincisi askerin, ikincisi sivillerin yargılanması.
Genelkurmay işte bu maddeyi öne çıkararak diyor ki; Askeri mahkeme, askerini sivil mahkemelerde yargılatmaz. Sizin yasayı değil anayasanın 145. maddesini yorumlar ve “sivil mahkeme yetkisiz” der.
Askerin yargılanmasında yetki çatışması çıkar diyen Genelkurmay, siviller konusunda ise aynı hassasiyeti göstermiyor. Hatırlayın, yeni yasa görüşülürken, hükümetin; “siviller askeri mahkemelerde yargılanmasın” önerisine Genelkurmay'da destek vermişti. Yani kendi yorumlarına(!) göre anayasanın 145. maddesinde yer alan sivillerin askeri mahkemelerde yargılanması bölümüne aykırı görüş bildirmişlerdi. Yani anayasaya karşı çıkmışlardı.

O gün yeni yasayı çıkartırsanız askeri mahkemeler bunu tanımaz, anayasayı baz alır ve sivilleri askeri mahkemeler yine de yargılar neden denmedi? Ama aynı Genelkurmay, askerin sivilde yargılanması durumunda tam tersini konuşuyor. Onu sivile yargılatmam, Anayasaya aykırı diyor. İşte size çifte standardın en güzel örneği. Bunun ismi çelişki değil mi?

Bu arada Genelkurmay başkanı askeri mahkemeler bağımsız demişti. Sicil amiri olduğu hakimi tanımadığını iddia etmişti. Askeri yargının hiçbir baskı altında olmadığını savunmuştu.

Ama son olayda Çankaya Köşküne itirazlarını sunun Genelkurmay, yasanın çıkması halinde askeri hakimlerin neye göre karar vereceğini şimdiden belirlemiş. Diyor ki siz yasayı çıkartırsınız ama benim hakimim sizin yasanızı değil, 145. maddeyi baz alır. Üstelik onu da benim dediğim gibi yorumlar. Bu iddialarını da basına sızdırarak oluşacak karmaşadan kimin sorumlu olacağınıda garantiliyor.

Şimdi gözler Çankaya Köşkün'de. Eğer sayın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, baskılara boyun eğer ve yasayı veto ederse kim ne derse desin bir daha böyle bir düzenlemeyi kimse Meclisten geçiremez. Muhalefetin “uzlaşırız, yeniden düzenleriz” açıklamaları da tamamen siyasi bir ayak oyunu.

Acaba bu yüzden mi kaç gündür o medya grubunun gazete ve kanallarında sayın Cumhurbaşkanı hakkında hiçbir eleştiri, hakaret veya kötüleyici bir haber yer almıyor.? Bu kadar çok mu seviyorlardı sayın Gül'ü.... İzmir'de yaşanan olay acaba başka bir gün olsaydı nasıl verilirdi?.; “Cumhurbaşkanı'nın büyük hoşgörüsü ve yardımseverliği” diye mi yoksa “Gül'e işsiz kızın fırçası” diye mi?

Bu günlerde o kanalların ve TV'lerin Cumhurbaşkanını övmesi hayra alamet mi?.

HABER7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*