Genelkurmay'ın sert açıklamasına Taraf'tan cevap!

Genelkurmay'ın sert açıklamasına Taraf'tan cevap!.12131
  • Giriş : 30.06.2008 / 03:49:00
  • Güncelleme : 01.07.2008 / 16:19:04

Genelkurmay'ın yaptığı sert açıklamaya, Taraf gazetesi meydan okumayla karşılık verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Genelkurmay Başkanlığı, Cumartesi akşamı internet sitesinden bir basın açıklaması yayınlayarak, Dağlıca baskınının askeri makamlarca bilindiği fakat önlem alınmadığı şeklindeki iddiaları orduya karşı 'menfur saldırı' kampanyasının bir halkası olarak niteledi. Açıklamada, terör örgütünden gelecek bir saldırıya karşı genelresmi bir uyarının bütün birliklere gönderildiği ve gerekli önlemlerin alındığı belirtildi. Taraf gazetesinde yayınlanan konuyla ilgili 'gizli' belgeyi sızdıranların da belirlendiğinin söylendiği açıklamaya, belegeyi yayınlayan gazeteden bugün meydan okuma geldi.

Taraf, bugün manşetten verdiği 'İşte Dağlıca Tedbirleri' başlıklı haberde, Dağlıca'da Genelkurmay'ın iddia ettiği gibi ilave önlem alınmadığını, tam tersine önlemlerin gevşetildiğini ileri sürdü.

GÜVENLİK ARTMAMIŞ, AZALMIŞ

Habere göre, Dağlıca'da saldırı öncesinde bölükteki asker sayısı 250'den 80'e düşürülmüştü. Baskına uğrayan tepeyi korumakla görevli nöbetçi erlerin sayısı 100'den 26'ya indirilmişti. Hakiöm tepelerde her mevzide en az 3 asker bulunması gerekirken, bu sayı bire indirilmişi. Taburdaki askerler baskından iki gün önce helikopter talep etmiş ancak bu istek karşılanmamıştı. Taaruz tipi el bombaları baskından 10 gün önce toplanmış, yenileri ise verilmemişti. Baskın gübü taburun üç komutanı da izinliydi. Tabur komnutanı Onur Dirik bir köy düğününe gitmişti.

'SALDIRMIYOR, ELEŞTİRİYORUZ'

Gazete ayrıca, 'Genelkurmay'ın toplumu şekillendirme planı' şeklinde gündeme taşıdığı diğer belgenin de arkasında durdu. Genelkurmay bu belgeyle ilgili olarak ilkin 'Komuta tarafından onaylanmış böyle bir belge yok' demiş, Cumartesi akşamı yayınladığı son açıklamada ise belgenin onaylanmış veya onaylanmamış olsun hiçbir şekilde mevcut olmadığını ilan etmmişti. Taraf, bugünkü manşet haberinin içinde yer verdiği kendi açıklamasıyla Genelkurmay'a 'meydan okudu'. Taraf, Genlkurmay çıkışlı CD'lerin alinde olduğunu ve mahkemede belgenin gerçekliğini ispata hazır olduklarını söyledi. Gazete, Genelkurmay'ın 'menfur saldırı' iddiasına da, 'ortada saldırı yok ki menfur olsun, biz sadece eleştiriyoruz' şeklinde cevap verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious