General Craddock'un sınırötesi korkusu

General Craddock'un sınırötesi korkusu.9778
  • Giriş : 11.10.2007 / 21:13:00

ABD'nin NATO Kuvvetler Komutanı General Craddock, sınırötesi korkusunu şu sözlerle dile getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD'nin NATO Kuvvetler Komutanı General Bantz John Craddock, Türkiye'nin Irak'ın kuzeyine sınır ötesi operasyonunu durdurmak için yapabileceği fazla birşeyin olmadığını söyledi.

Craddock, Washington'da gazetecilere yaptığı açıklamada, Irak sınırındaki sorunla ilgili olarak sık sık Türk yetkililerle görüştüğünü belirtti.

Türkiye'nin Irak'ın kuzeyine olası bir sınır ötesi operasyonunu durdurmak için yapabileceği fazla birşey olmadığını söyleyen Craddock, "Değerli bir NATO müttefiki olan Türkiye güneydoğu sınırlarında bir sorunla karşı karşıya" dedi.

Craddock, Ankara'nın terör örgütü PKK ile probleminin sır olmadığını, Irak'ın kuzeyini üs olarak kullanan teröristlerin sınırı geçerek Türklere saldırdığını belirterek, "Bütün sorun bu" diye konuştu.

Amerikan ordusunun görev alanı Irak sınırlarında biten komutanı General Craddock, NATO müttefiki Türklerle Irak'taki Amerikan güçlerine gönderilen malzemelerin güvenli biçimde yerine ulaşması için yakın işbirliği içinde çalıştığını kaydetti.

ABD'nin Türkiye'ye karşı sorumlulukları olduğunu söyleyen Craddock, Ankara ile hala iletişim halinde olduklarını, NATO açısından bakıldığında da Türkiye ile güçlü ortaklığı sürdürmek istediklerini kaydetti.

Craddock, "NATO'nun terör örgütü PKK'ya karşı Türkiye'de destek verip vermeyeceği" sorusu üzerine, bunun siyasi bir karar olduğunu ve NATO'nun değerlendireceğini vurguladı.

CNN TÜRK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious