General Motors için karar haftası!

General Motors için karar haftası!.15077
  • Giriş : 27.05.2009 / 14:08:00

General Motors'un iflası su hafta içinde bekleniyor bunun yanısıra sendika ile görüşmeler bu hafta içinde sonuçlanması bekleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD otomotiv devleri can çekişiyor. Bir yandan hükümetle arasını iyi tutmaya çalışan şirketler bir yandan da sendikalarla anlaşmaya çalışıyor. Birleşik Otomotiv İşcileri Sendikası (UAW) UAW ile GM arasında varılan anlaşma gereği 54,000 işçiden kaçının işine son verileceği bugün belli olacak ve bu anlaşma için yapılacak oylama Perşembe günü sona erecek.

Hükümetten şu ana kadar 19.4 milyar dolar yardım alan GM'in yeniden yapılanma planlarını hazırlamak için 1 Haziran tarihine kadar süre verilmişti.

UAW'ın sağlık ve emeklilik fonuna 20 milyar dolar borcu olan GM, 1 Haziran sonrasında hükümetten 7.6 milyar dolar daha yardım alması gerektiğini açıkladı.

Kanada'da daki GM fabrikası işçi ücretlerinde yüzde 30 indirim yapılmasına ilişkin oylama işçilerin yüzde 86'sı tarafından kabul edildi.

GM bu hafta ayrıca 27 milyarlık tahvil borcundan ne kadarının hisse senedine dönüştürülmek için ihale edileceğini de öğrenecek. GM'in amacı olan tahvil borçlarını yüzde 90 azaltmak analistlerce mümkün görünmüyor.

Daha önce iflas korumasına giren Chrysler'de iflas mahkemesi yargıcı, şirketin değerli varlıklarının kurulacak Chrysler-Fiat Spa şirketine aktarılıp aktarılamayacağı konusunda Çarşamba günü karar açıklayabilir.

Kararın olumlu çıkması durumunda yeni birleşik şirket ABD hükümetinin desteği ile önümüzdeki ay ortasında kurulabilir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*