General Petraeus ve Crocker Senato'da konuşacak

General Petraeus ve Crocker Senato'da konuşacak.12141
  • Giriş : 08.04.2008 / 10:53:00

Irak'taki çokuluslu güçlerin komutanı General David Petraeus ve ABD'nin Bağdat Büyükelçisi Ryan Crocker bugün ve yarın Amerikan Kongresi'nin her iki kanadına da Irak'taki son durumla ilgili bilgi verecekler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Petraeus ve Crocker bugünden itibaren tam anlamıyla Kongre'ye yerleşiyorlar.

Petraeus ve Crocker Senato'da iki ayrı komiteye verecekleri Irak raporunun ardından yarın da Temsilciler Meclisi'nde soruları yanıtlayacak.

Amerikan Kongre üyelerinin Petraeus'a özellikle Irak'taki güç artırımının sonuçlarını ve son haftalarda Basra'da yükselen Şii gruplar arasındaki çatışmayı sorması bekleniyor.

Üyelerin Kuzey'deki son durumu gündeme getirmesi ve Türkiye'nin bölgeye yaptığı operasyonun Irak'a etkisini de dile getirebileceği gelen bilgiler arasında.

Ama Suriye ve İran'ın daha fazla konuşulması sürpriz olmayacak. Irak'taki Sünni gruplara ABD tarafından ödenen maaşlar ve bunun güvenlik üzerindeki etkisi de gündeme gelecek

Petraeus'un komuta kademesinde üzerinde bulunan general ve amiralleri by-pass ederek ABD Başkanı George Bush ile direk diyalog halinde olmasi generalin Pentagon'daki durumunu da tartışmaya açmıştı.

Petraeus'un Irak'tan başlayan asker çekme sürecine temmuz ayında bir ara verilmesini istemesi bekleniyor. Çekilme sonucunda temmuz sonunda ABD'nin Irak'taki asker sayısı 140 bin olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious