Genetik bilimi insan yaşamı için önemli

  • Giriş : 13.05.2006 / 00:00:00

ABD'nin Drexel Üniversitesi, Entegre Bioenformatik Merkezi Direktörü Prof. Dr. Aydın Tözören, bütün mühendisliklerin genetik bilimini bilmesi gerektiğini kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Süleyman Demirel Üniversitesi'ndeki 'Türkiye'de Genom Uygulamaları' konulu konferansa katılan ABD'nin Drexel Üniversitesi, Entegre Bioenformatik Merkezi Direktörü Prof. Dr. Aydın Tözören, genom (genetik bilimi) uygulamaları hakkında bilgi verdi. Bütün mühendislerin biyoloji ve bioenformatik bilgisine sahip olmasını öneren Drexel'den Prof. Dr. Tözören, biyolojinin çok kompleks bir bilim dalı olduğunu söyledi.

Kendisinin inşaat mühendisi olmasına rağmen, biyoloji ve bioenformatik konusunda ciddi çalışmalar yaptığına dikkat çeken Drexel Entegre Bioenformatik Merkezi Direktörü Tözören, "Çünkü biyolojiye çok meraklıydım ve bu konuya yönelmem hiç zor olmadı. Bizim çalışma arkadaşlarımızın da bir çoğu mühendis kökenlidirler. Siz gençlere tavsiyem hangi mühendislik branşında okuyor olursanız olun, biyolojiye ve bioenformatik bilimine ilgi duyuyorsanız bu konuda uzmanlaşabilirsiniz." dedi.

Prof. Tözören ayrıca, genom biliminin insan yaşamı için çok önemli olduğunu söyleyerek, Türkiye'deki üniversitelerin de bu bilimin değerini çok iyi bildikleri için ciddi çalışmalara girdiklerini açıkladı. Tözören, Drexel Üniversitesi Entegre Bioenformatik Merkezi olarak Türkiye'deki birçok üniversiteyle ortaklaşa çalışmalar yürüttüklerini vurguladı.

Konferansa katılan Aydın Tözören'nin asistanları Alexandra Vonvakidou, Michael Gormley ve Adam Ertel, biyoloji ve bioenformatik konusunda birer konuşma yaptı. Konferansın sonunda Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Vecihi Kırdemir Aydın Tözören'e SDÜ Seramik Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin hazırladığı minyatür Atatürk heykeliyle çiçek takdim etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious