George Bush, PKK'yı Irak'taki tehditler arasında saydı

George Bush, PKK'yı Irak'taki tehditler arasında saydı.13077
  • Giriş : 27.03.2008 / 20:08:00

Bush, Washington'da bu hafta Irak'ta bir sonraki adım ve mevcut tehditleri konuştuklarını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD Başkanı George Bush, Washington'da ''ulusal güvenlik ekibi'' ve Irak'taki askeri ve diplomatik yetkililerle bu hafta Irak'ta bir sonraki adım ve mevcut tehditleri konuştuklarını belirtirken, bu tehditler arasında terör örgütü PKK'yı da saydı.

Ohio'da ABD Hava Kuvvetlerinin Wright-Patterson hava üssündeki ulusal müzede ''terörizme karşı küresel savaş'' başlıklı bir konuşma yapan Bush, Irak'ta asker artırma yönündeki kararın, ''bugünkü olumlu sonuçları'' getirdiğini kaydetti.

Bush, asker artırma kararının getirdiği olumlu sonuçlardan biri olarak, Irak'ın ekonomik durumunu gösterdi ve Irak'ın komşusu Türkiye'ye ihracatının önemli ölçüde genişlediğine dikkati çekti.

''Irak'ta asker artırmanın getirdiği ilerlemelere tanık olduktan sonra, doğal olarak önümüzdeki soru, bir sonraki adımın ne olacağı'' diyen Bush, şunları söyledi:

''Bu hafta bu soruyu Washington'daki ulusal güvenlik ekibim, (Irak'taki ABD kuvvetlerinin komutanı Orgeneral David) Petraeus ve (ABD'nin Bağdat Büyükelçisi) Ryan Crocker ile tartıştım. Onlar da bu soruyu, nisan ayında ABD Kongresi önünde Irak'taki durumu anlatırken, kongre üyeleriyle ele alacaklar. Asker artırmanın getirdiği kazanımların ve kalan zorlukların altını çizecekler. Bunlar arasında, El Kaide'nin devam eden varlığı, Şii aşırıların neden olduğu şiddet, İran'ın yıkıcı etkisi, Suriye yoluyla gelen intihar bombacıları ve PKK teröristlerinin faaliyetleri var.''

ABD Savunma Bakanı Robert Gates ve ABD Genel Kurmay Başkanlığı yetkilileriyle sahadaki komutanlar ve ABD'nin Bağdat Büyükelçisi Crocker'ın önerilerini dikkatle gözden geçireceğini belirten Bush, bu çerçevede bir sonraki adımı belirleyeceklerini kaydetti.

Irak'ta siyasi ilerlemenin de ivme kazandığını söyleyen Bush, Irak politikalarını eleştirenlerin hiç duraksamadan ileri sürdükleri ''çekilme'' reçetesinin yanlış olduğunu belirtti.

Bush, ''ABD'nin stratejik çıkarları, El Kaide ve İran gibi ikiz tehditlerin birleştiği, Usame Bin Ladin'in yardımcısının (en büyük mücadele alanı) olarak nitelediği, dünyanın en kırılgan bölgesinin kalbindeki bir ülke olan Irak'ta değilse nerede olacak?'' diye sordu.

Bu çerçevede Irak'tan çekilmenin ABD'nin stratejik çıkarlarına çok büyük zarar vereceğini, kaosa yol açacağını ve Irak'ın siyasi kazanımlarını yok edeceğini söyledi. Bush, Irak'tan çekilmenin, bu ülkenin petrol kaynaklarını tehlike altına sokacağını ve bunun da dünya ekonomisine zarar vereceğini, El Kaide'nin kendisini daha güvenli hissederek Amerikan halkına, kendi evinde saldırma cesaretini bulabileceğini kaydetti.

ABD Başkanı, bunun da ''küresel terörist hareket'' için büyük bir propaganda zaferi anlamına geleceğini, yeni teröristlerin bu harekete katılacağını, Orta Doğu halkı arasında ''ABD sözünü tutmuyor'' yönünde bir güvensizlik yaratacağını söyledi.

Irak'ta asker artırmanın, ''stratejik zaferin'' kapısını açtığını belirten Bush, ''şimdi bu fırsatı ele geçirme ve galip gelmek için ne gerekiyorsa yapma zamanı'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious