George Bush: Rusya düşman değil

  • Giriş : 05.06.2007 / 15:04:00

Bush, "füze kalkanı projesinden kaygılanacak bir şey olmadığını" söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD Başkanı George Bush, ABD'nin Doğu Avrupa'da füze kalkanı planına karşı çıkan Rusya'yı rahatlatmak için "füze kalkanı projesinden kaygılanacak bir şey olmadığını" söyledi.

Bush, dün geldiği Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da yaptığı açıklamada, füze kalkanı planının İran'dan gelebilecek nükleer saldırıya karşı tasarlandığını söyledi ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e işbirliği çağrısında bulundu. Bush, "Rusya düşman değil. Füze kalkanı projesinden kaygılanacak bir şey yok" dedi.

Çek liderlerle bir araya geldikten sonra açıklama yapan Bush, "Müşterek tehditlere karşı birlikte çalışmalıyız" diyerek, Soğuk Savaş dönemine geri dönme eğilimindeki iki ülke ilişkilerini rayına oturtmaya çalıştı.

Bush, planın tamamıyla savunmaya yönelik olduğunu, Rusya'yı hedef almadığını söyledi ve "Neden işbirliği yapmıyorsunuz? Neden projeye ortak olmuyorsunuz?" diye konuştu. ABD Başkanı, Rusya'nın generallerini ve bilim adamlarını göndererek sistemi yakından görebileceğini de belirtti.

Bush, "Soğuk Savaş bitti. Çek Cumhuriyeti'nde halk, ABD'nin veya Rusya'nın dostluğunu seçmek zorunda değil. İkisinin de dostu olabilir" dedi.

ABD, Çek Cumhuriyeti'nde bir radar sistemi ve Polonya'da 10 kadar füze savar sistemi kurmayı planlıyor.

Rusya, füze kalkanı planını sert dille eleştirmiş ve nükleer silahlarının yönünü Avrupa'daki ABD üslerine çevirebileceği uyarısında bulunmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious