George W. Bush, Çek Cumhuriyeti'ne gidiyor

  • Giriş : 03.06.2007 / 10:28:00
  • Güncelleme : 03.06.2007 / 10:33:30

Bush, Almanya'da yapılacak G8 zirvesi öncesi Çek Cumhuriyeti'ne uğrayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı George W. Bush, 6-8 Haziran 2007 tarihinde Almanya'da yapılacak G8 zirvesi öncesi Çek Cumhuriyeti'ne uğrayacak. Bush'un Avrupa'da füzesavar sistemi konuşlandırması konusunda görüşmeler gerçekleştirmesi bekleniyor.

George Bush, başkent Prag'da Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus, Başbakan Mirek Topolanek, Sosyal Demokrat Parti (CSSD) lideri Jiri Paroubek ile görüşmelerde bulunacak.

Çek Cumhuriyeti ve ABD arasında 22 Mayıs'ta Prag'da, Çek Cumhuriyeti'nde Rusya'nın sert tepki gösterdiği sistemin kurulmasıyla ilgili ikinci tur görüşmeler yapılmıştı. İki taraf, ABD'nin Çek Cumhuriyeti'nde füzesavar sistemi konuşlandırmasına ilişkin koşullar, füzesavar sisteminin kapsamı, Çek Cumhuriyeti'nin bu sisteme katılma olasılığı ile lojistik konuları ele alınmıştı.

Füze kalkanı projesinin kurulması düşünülen Polonya ve Çek Cuhuriyeti'nde halk ülkelerinin yeni bir mücadele alanı halinde dönüşmesinden rahatsız. Yapılan son anketlere göre; Polonyalıların yüzde 57'si, Çeklerin ise yüzde 60'ı projeye karşı çıkıyor. Çek Cumhuriyeti'nde koalisyon ortağı partiler arasında bu konuda fikir ayrılıkları bulunuyor.

Dün radar üssünün kurulması planlanan bölgeye yakın 4 Çek köyünde gerçekleştirilen referandumda köylüler, projeye ret oyu verdi. Referandumun bağlayıcılığı bulunmuyor.

Projeyi protesto eden yaklaşık bin kişi geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na yürümüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious