George W. Bush'tan komşuya teşekkür ziyareti

  • Giriş : 11.06.2007 / 16:25:00

ABD Başkanı George W. Bush, Avrupa gezisinin son durağı olan Bulgaristan'da resmi temaslarda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov'un Ekim 2005'te Washington'a yaptığı ziyaret nedeniyle Bush, eşi Laura ile birlikte Bulgaristan'a iade-i ziyarette bulundu.

George Bush ve Georgi Pırvanov 90 dakika baş başa bir görüşme yaptı. İki lider görüşmenin ardından bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov ile basın açıklaması yapan ABD Başkanı George Bush, Bulgaristan'a ABD'nin müttefiki oldukları için teşekkür etti. Georgi Pırvanov'a Irak'ta ve Afganistan'da ABD'ye gösterdikleri yardımdan dolayı teşekkür eden Bush, "Irak'ta mücadele zordur. Bazı Bulgar askerleri Irak'ta hayatını kaybetti. Bulgaristan'a hem Irak'ta hem de Afganistan'da gösterdikleri desteklerden dolayı teşekkür ederim. Gelecek nesillerin barışına gösterdiğiniz katkılardan dolayı sizleri kutluyorum." dedi.

ABD, hemşirelerin serbest bırakılmasını destekliyor

ABD Başkanı George Bush, Libya'da tutuklu bulunan Bulgar hemşirelerin serbest bırakılmasını güçlü bir şekilde desteklediğini açıklayarak bu sorunun en kısa sürede çözüme kavuşturulmasını umut ettiğini vurguladı. Libya'da tutuklu bulunan hemşirelerin serbest bırakılmasının Amerika'nın da öncelikleri arasında bulunduğunun altını çizen Bush, AIDS virüsü bulaşmış Libyalı çocukların acısını da paylaştığını belirtti. AIDS'li çocukların ailelerine yardım için açılan uluslar arası yardım fonuna AB ile birlikte para yardımında bulunduklarını belirten Bush, çocuklar ve aileleri için belirli bir tazminatın ödenmesi gerektiğini ifade etti.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov da virüslü çocukların acısını paylaştığını dile getirerek tüm dünyanın çocukların acılarını dindirmek için gayret gösterdiğini ifade etti. Pırvanov, tüm dünya tarafından yapılan bu gayretlerin, tutuklu Bulgar hemşirelerin serbest bırakılmasından sonra da devam edeceği sözünü verdi.

Bush: "Vizelerin kaldırılması için reform gerekli"

Görüşmelerde, Amerika'nın Bulgaristan vatandaşlarına uyguladığı vizenin kaldırılması da gündeme geldi. ABD Başkanı Bush, vize sisteminde reforma ihtiyaçları olduğunu kaydetti. Amerika'nın vize sisteminin eskidiğini dile getiren Bush, "Vize sisteminde reform yapıldıktan sonra sistem daha etkili bir şekilde çalışabilir. Bu reform konusunda Kongre ile görüşmelere devam edeceğim." dedi.

"ABD ile ekonomik ilişkilerde yeni ivme var"

Cumhurbaşkanı Pırvanov, Bush'un Bulgaristan ziyaretinin, ikili ilişkilerin en iyi seviyede bulunduğunun bir göstergesi olduğunu söyledi. Ekim 2005'te Washington'da yaptıkları son görüşmeden bu yana geçen süreci değerlendirdiklerini ifade eden Pırvanov, 1 asrı aşkın süreye dayanan ilişkilerin şu anda en iyi seviyede bulunduğunu, ekonomik ilişkilerin kalkınmasında da yeni ivmenin bulunduğunu belirtti. Pırvanov, ticari ilişkileri artıracak, ticaret hacmini yükseltecek ve ülkedeki Amerikan yatırımlarını artıracak yeni anlaşmaların mevcut olduğunu dile getirdi. Amerikan turistlerinin de sayısının arttığını dile getiren Pırvanov, Bush ile enerji kaynakları ve enerji taşımacılığının çeşitliliği gibi konuları ele aldıklarını kaydetti.

Ekonomik ilişkilerin yeterli olmadığını belirten Pırvanov şöyle devam etti: "Amerika ile şu alanlarda da işbirliği yapılabilir: İlk olarak ABD'de, Bulgaristan'da iş hayatı hakkında daha fazla bilgi verilebilmeli. 'Bulgaristan için Amerika' isimli yeni kurulan vakıf bu amaç için faaliyet gösterebilir. İkinci olarak da vize konusunda bir rejim değişikliği uygulanabilir. Vizelerin kaldırılması için Bulgaristan güvenlik açısından üzerine düşen görevi kesinlikle yerine getirecektir.'

Bush: "Kosova bağımsız olmalı"

Kosova konusunun da değerlendirildiği görüşmede, ABD Başkanı George Bush, Kosova'nın bağımsızlık yolunda ilerlediğini söyledi. Kosova'nın bağımsızlığının büyük olasılıkla gerçekleşeceğini vurgulayan Bush, Sırbistan'ın da önünde de NATO ve AB üyeliği bulunduğunu hatırlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious