Gerçek mi sanal mı?

  • Giriş : 25.02.2006 / 00:00:00

Televizyon yarışmaları ile her önüne gelenin albüm çıkarmaya başlaması müzik dünyasını alt üst etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Son albümünü yakın arkadaşı Çelik’in desteğiyle çıkaran Seray Sever, basın önünde gerçek sesiyle şarkısını okuyunca ortalık karıştı.

Ses İzel’in mi?
Seray Sever’in “Yeni Bir Karar” adlı şarkısındaki sesinin İzel’e ait olduğu şeklindeki iddialar da ortaya atıldı. Şarkıyı dinleyen işin uzmanları İzel’le Seray’ın sesinin özel bir teknolojiyle “mix”lendiği görüşünde birleşince, Seray Sever, İzel ve Çelik’in bir gece boyunca stüdyoda bu mix’i ortaya çıkardığına dair şahitlerin de açıklama yapacağı söyleniyor.

Nasıl karışıyor?
Müzik otoritelerince, bir mix’in nasıl hazırlandığı da şu şekilde tarif ediliyor: Şarkıyı önce ses kalitesi yüksek olan vokalist okuyor. Daha sonra assolist diye tabir edilen ünlü sanatçı kimse şarkıyı bir de kendisi tekrarlıyor. Sonra iki müzisyenin sesi “Sound Voice Changer” adlı bir bilgisayar programıyla birleştiriliyor. Sesin yüzde 75 oranı vokaliste, yüzde 25 oranı da assoliste ait olarak albüm ortaya çıkarılıyor.

Tepkiler sürüyor
Beyazıt Öztürk’ün geçtiğimiz günlerde özel bir televizyonda “Herkes çıksın orkestra, bilgisayar ve vokalist olmadan gerçek sesiyle şarkı söylesin, kimin ne olduğunu görelim” şeklindeki iddiası da sanat dünyasında soru işaretlerine sebep oldu. Hülya Avşar da Beyazıt Öztürk’ün açıklamalarına destek verdi. Avşar kızı Seray’ın bu şarkısına çok güldüğünü söyleyerek, bu tür örneklerin son zamanlarda çoğaldığını da sözlerine ekledi.

Kimlerin sesi gerçek değil...
* Tuğba Ekinci: “O Şimdi Asker” şarkısıyla boy gösteren Ekinci’nin sesinin tamamen bilgisayar desteğiyle düzeltildiği söyleniyor.
* Kaybolan üçlü: Doğa Bekleriz, Nigar Talibova, Gizem Özdilli üçlüsünün bir zamanlar çıkartığı albümün yüzde 70 bilgisayar ve vokal destekli olduğu ortaya çıktı.
* Banu Alkan: Alkan’ın Murat Taşdemir için hazırladığı son şarkısındaki sesin bir vokaliste ait olduğu Alkan’ın çıplak sesle şarkıyı söyleme konusunda çok zorluk çektiği belirtiliyor.
* Ayşe Hatun Önal: Podyum dünyasından müzik sektörüne girmeye çalışan Önal’ın Seray tekniğiyle vokalist kullandığı söylentileri ayyuka çıktı. Önal’dan geriye ayrıldığı Kenan Doğulu için okuduğu “Ayı” adlı parça kaldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious