"Gerçek niyet saklanmamalı"

  • Giriş : 25.02.2008 / 17:19:00

KKTC lideri Mehmet Ali Talat: ''Önümüzdeki dönemi imaj yaratma çabasına çevirmemeliyiz. Gerçek niyetimizi saklayarak, son anda tavır belirlemek en yıkıcı sonucu verir'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

KKTC Cumhurbaşkanı Talat, Cumhurbaşkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs Rum kesiminde dün yapılan ve komünist AKEL Partisi Genel Sekreteri Dimitris Hristofyas'ın kazandığı başkanlık seçimlerini değerlendirdi.

Talat, seçimin galibi Hristofyas'ı yeniden kutlayarak, en kısa sürede müzakere için birlikte olmaya çağırdı.

Hristofyas'la farklı zorlukları olduğunu dile getiren Talat, hedefinin iki halkın kabul edeceği yeni bir ortaklık devleti olduğunu kaydetti.

Talat, yeni dönemde, imaj yaratma çalışmalarından uzak durulması uyarısında bulunarak, Kıbrıs sorunun çözümüne ağırlık verilmesini istedi.

Kıbrıs Rum halkının birinci turda değişimde karar kıldığını ve bunca yıldır süren zaman kaybının ortadan kaldırılması için değişime ilk adımı attığını belirten Talat, dünkü seçimde de Rum halkının Dimitris Hristofyas'ı Rum yönetimi liderliğine getirdiğini kaydetti.

Talat, bu değişimin yeni bir dönem olduğunu belirtti. Gelecek dönemin zor olacağına işaret eden Talat, iki halkın da kabul edeceği bir anlaşmaya ihtiyaç olduğunu söyledi.

Kendisinin ve Hristofyas'ın sorumluluklarının çok ağır olduğunu ifade eden Talat, iki halkın kabul edeceği bir anlaşmaya varmanın temel hedef olması ve bu yönde hareket etmeleri gerektiğini belirtti.

"Son anda tavır belirlemek yıkıcı olur"

"Önümüzdeki dönemi imaj yaratma çabasına çevirmemeliyiz. Gerçek niyetimizi saklayarak, son anda tavır belirlemek en yıkıcı sonucu verir" diyen Talat, bunun kesin olarak Kıbrıs'ın bölünmesine neden olacağını söyledi.

Gelecek dönemin imaj yaratma değil, Kıbrıs sorununu çözme zamanı olduğunu dile getiren Talat, Türk tarafı olarak, yeni dönemi fırsat bilerek, Kıbrıs sorununun çözümü için elden gelen çabayı ortaya koyacaklarını, zaten bu konuda rüştlerini ispat ettiklerini kaydetti.

Rum halkının değişimden yana olan tavrını, yeni dönemin başlangıcı olarak sayacaklarını ifade eden Talat, çözümün BM parametreleri çerçevesinde gerçekleşeceğinin altını çizdi.

"Ada'nın bütünü AB'de değil"

Talat, Avrupa Birliği'nin de hedefleri olmaya devam edeceğini belirtti. Ada'nın bütünün AB'de olduğunun söylendiğini bunun yalan olduğunu kaydeden Talat, Ada'nın bütününün AB'ye girmesini istediklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Talat, çözümle birlikte bu sorunun da ortadan kalkacağını söyledi."Yeni bir ortam yeni bir dönem" diyen Talat, çözümden umutlu olduğunu dile getirdi.

Talat, Kıbrıs Türk tarafının müzakerelere hazır olduğunu yineledi. Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Talat, Hristofyas'la bir araya gelme konusunda tarih ortaya koyduklarını, bunun, Hristofyas'ın 8 Mart'ta Atina'ya yapacağı ziyaretten önce mi, sonra mı olacağını bilmediğini söyledi.

Talat, dün akşam Hristofyas'ı tebrik için aradığında karşılıklı bir araya gelme arzularını ilettiklerini kaydetti.

"2008 sonuna kadar çözüm mümkün"

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs Rum tarafında "çok iyi ve uzun yıllar tanıdığı" bir liderin seçildiğini belirterek, Kıbrıs sorununun çözümü konusunda oldukça umutlu olduğunu ve yeni süreçte her türlü çabayı ortaya koyacaklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Talat, 2008 yılı sonuna kadar çözümün mümkün olduğunu ve bunun sürpriz olmayacağını belirterek, bu sefer de başarıya ulaşılamaması halinde Kıbrıs'ın birleştirilmesinin çok zorlaşacağını vurguladı.

Talat, çözüm dinamiğini çok güçlü gördüğünü ve buna odaklanılması gerektiğini kaydetti.

Umutsuz olması için bir neden olmadığını bildiren Talat, Rum tarafında "Müzakere edeceğim, Kıbrıs sorununu çözmek istiyorum, bunu Kıbrıslı Türklerle müzakere ederek yapacağım" diyen bir liderin seçildiğini belirtti.

Yeni bir dönem başladığını ve bunun imaj yarışı olmaması gerektiğini kaydederek, 24 Nisan 2004 Annan Planı referandumlarına atıfta bulunan Talat, referandumdan birkaç ay önce, Rum tarafının "evet", Türk tarafının da "hayır" diyeceği imajının yaratıldığını hatırlattı.

"Bir halk kaç defa kandırılabilir"

Talat, "İmaj oyunlarından uzak durulmasından yanayım. Bu son derece önemlidir. Çünkü bu tekrarlanırsa artık onarılması mümkün değil. Yani Kıbrıslı Türkleri tekrar bu kürsüde, burada, bu kapsamda bulmaz kimse o zaman. Bir halk kaç defa kandırılabilir. Çok kritik bir dönemdeyiz, eğer bu sefer de başarıya ulaşamazsak Kıbrıs'ın birleştirilmesi çok çok zorlaşacak" dedi.

Güney Kıbrıs'taki siyasi literatürün Kıbrıs Türk tarafından farklı olduğunu ifade eden Talat, seçim döneminde söylenenleri "eskiye yazmanın en doğru olduğunu" kaydetti.

Talat, müzakerelerin ne zaman ve ne şekilde başlayacağını bilmediğini, ancak Türk tarafı olarak, çok kısa bir hazırlık süresinden sonra müzakerelere hazır olduklarını kaydetti.

Kıbrıs Rum halkının Annan Planı'nı mı, yoksa çözümümü ret ettiği tartışmalarının artık geride kalması gerektiğini kaydeden Talat, Rum halkının artık değişime karar verdiğini ve bu anlayışı veri kabul etmek gerektiğini söyledi.

"İyi niyet adımı atılacak mı?" sorusu üzerine, imaj yaratma amacı yerine sorunun çözümü yönünde çalışmanın daha doğru olduğunu düşündüğünü belirten Talat, bütünlüklü çözüm müzakerelerinin başlamasıyla iki halkın birbirine güveninin aratacağını bildirdi.

"Mart ayı sonunda BM heyeti gelecek"

Mart ayı sonunda BM'den bir değerlendirme misyonunun adaya geleceğini ifade eden Talat, bu değerlendirmeden sonra BM Genel Sekreteri ve BM Güvenlik Konseyi'ne rapor sunulacağını ve tarafların pozisyonlarının belirleneceğini söyledi.

Talat, müzakerelerin bundan sonra başlayacağını bildirdi. Beklentisinin, başlayacak müzakere sürecinin, 2008 yılı sonuna kadar Kıbrıs sorununun çözümüne yol açması olduğunu belirten Talat, yıl sonuna kadar çözümün mümkün olduğunu ifade etti ve "Bu sürpriz olmaz" dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Talat, bir soru üzerine, Hristofyas'ın kendisinden görüşme isteminde bulunmadığını, ancak dün akşam telefonla görüştüklerinde, kısa sürede bir araya gelme konusunda niyet belirtiklerini ve tarih ortaya koymadıklarını söyledi.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious