Gerçeker: Yangın var diyebilirim

Gerçeker: Yangın var diyebilirim.11703
  • Giriş : 02.03.2009 / 15:54:00

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, yargının sorunlarını ve iş yükünü anlatırken "Adeta yangın var" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CNN TÜRK'ten Serhat Dal'a konuşan Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, yargının şu an görünen en büyük sorununun iş yoğunluğu olduğunu söyledi.

Gerçeker, "Abartma olmasın ama bir yangın var diyebilirim. Bu yangını nasıl söndürebiliriz, onun çarelerini aramak zorundayız. Hiçbir şekilde bunu vatandaşa mazeret olarak ileri süremezsiniz, çünkü o adaleti arıyor" dedi.

Hasan Gerçeker, yargının anayasa değişikliklerinden beklentilerini de açıkladı.

"Anayasamızın temel ilkelerinden olan kuvvetler ayrılığı ilkesi ile yargı bağımsızlığı ilkesi doğrultusunda yapılması gereken Anayasa değişiklikleri var" diyen Yargıtay Başkanı, "Biz buna karşı değiliz ama bu değişiklikler yapılırken mutlaka bu ilkelere uygun yapılması gerekir" dedi.

Gerçeker, "Anayasa değişikliklerinden beklentimiz yargı bağımsızlığın daha güçlendirilmesidir. Mesela Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun yapısının değiştirilmesi, Adayet Akademisi'nin, Adli Tıp müessesinin özerkleştirilmesi, hakim ve savcıların Adalet Bakanlığı'nın, yani yürütmenin vesayeti altında olmaktan kurtarılması, Teftiş Kurulu'nun Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu'na bağlanması temel isteklerimiz" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*