Gerede suyu yılda 210 milyon metreküp su verilebilecek

Gerede suyu  yılda 210 milyon metreküp su verilebilecek.10221
  • Giriş : 17.08.2007 / 11:34:00

Gerede siteminden Ankara’ya yılda 210 milyon metreküp su verilebilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ankara’nın 2011-2027 yılları arasındaki su ihtiyacını karşılaması öngörülen Gerede siteminden Ankara’ya yılda 210 milyon metreküp su verilebilecek.

Devlet Su İşleri (DSİ) 5. Bölge Müdürü Halit Uzunkaya, Mart 2007’de hazırlanan hidroloji raporuna göre Gerede sisteminde çevrilebilecek su potansiyelinin yılda 265.90 milyon metreküp olduğunu bildirdi.
Uzunkaya, ASKİ Genel Müdürlüğü ile DSİ Genel Müdürlüğü arasında yapılan protokol gereği, Gerede Sistemi Revize Projesi ile ilgili çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Uzunkaya, bu çalışmaların 18 Mart 2008 tarihinde tamamlanmasının öngörüldüğünü ifade etti.

YER ÜSTÜ KAYNAĞI GEREDE ULUSU ÇAYI
Ankara’nın 2011-2027 yılları arasındaki içme, kullanma ve endüstri suyu ihtiyacının Gerede sisteminden karşılanmasının planlandığını kaydeden Uzunkaya, şöyle devam etti:
"Gerede sisteminin yer üstü su kaynağı, Filyos Irmağı’nın ana kolu olan ve Soğanlı Çayı’nın membası olan Gerede Ulusu Çayı’dır. Ulus Çayı, 1325 metre kotlarında Bolu yakınlarındaki Aladağ Çayı’ndan doğar ve Köroğlu Dağları’nın kuzey eteklerinden katılan derelerle büyür. Gerede’nin 7,5 kilometre güneyinde kuzey doğu yönünde akar. Sağ sahildeki Markuşa, Özdere ve İnceöz dereleri ile birleşerek aynı yönde fakat Gerede Çayı adını alarak akışına devam eder."

"SU POTANSİYELİ YILLIK 265,90 MİLYON METREKÜP"
Gerede sistemiyle ilgili DSİ’nin denetiminde "Revize Planlama-Proje" çalışmalarının başlatılmasına karar verildiğini anlatan Halit Uzunkaya, bu çalışmaların, ASKİ Genel Müdürlüğü tarafından Yüksel Proje-Su İş Ortak Girişimi’ne ihale edildiğini kaydetti.
Uzunkaya, sözkonusu ortak girişim gurubu tarafından Mart 2007’de hazırlanan Hidroloji Raporu’na göre Gerede sisteminde çevirilebilecek su potansiyelinin yılda 265,90 milyon metreküp olduğunu bildirdi.
Bolu-Gerede-Dörtdivan Ovası Sulaması için yaklaşık 45 milyon metreküp, Gerede Belediyesi için 6,4 milyon metreküp, halk sulamaları için 4,1 milyon metreküp su hakkı mevcut olduğunu anlatan Uzunkaya, şunları söyledi:
"Bu projelerin tamamıyla develope (tam gelişme hali) olması durumunda yılda toplam 55,50 milyon metreküp suyun Ulus Çayı’nda yatağa bırakılması gerekecektir. Netice itibarıyla söz konusu 3 projenin tam develope olması durumunda Ankara’ya yılda 210 milyon metreküp su verilebilecektir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious