'Gerekçeli karara göre hareket edeceğiz'

  • Giriş : 02.06.2006 / 00:00:00

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, yeni kurulan 15 üniversiteye rektör ataması ile ilgili olarak Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararına göre hareket edeceklerini kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, bir dizi açılışlar yapmak üzere Ordu'ya geldi. Bakan Çelik, 75. Yıl İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Yatılı Bölge İlköğretim Okulu'nun açılışını yapmak üzere AK Parti Ordu Milletvekilleri Eyüp Fatsa, Enver Yılmaz, Hamit Taşçı, Vali Said Vakkas Gözlügöl, Milli eğitim Müdürü Yılmaz Uzun, AK Parti İl Başkanı Fatih Han Ünal ile birlikte Akkuş ilçesine geldi. Yeni kurulan 15 üniversiteye rektör atanması ile ilgili olarak çıkardıkları kanunu Cumhurbaşkanı'nın Anayasa Mahkemesi'ne götürdüğünü hatırlatan Çelik, "Anayasa Mahkemesi yürütmeyi durdurma ve kanunun iptali yönünde irade ortaya koydu. Gerekçeli kararı bekliyoruz. Bu konuda bir tereddütünüz olmasın. Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararına göre ya yeni bir yasal düzenlemesi yapacağız ya da orda belirtilen hususları göz önünde bulundurup yeni bir adım atacağız. Öyle yada böyle Ordu Üniversitesi kurulmuştur. Tüzel kişiliğe kavuşmuştur." diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, kendi eğitim yaşamının da yatılı okullarda geçtiğini ifade etti. Çelik, şunları söyledi: "Ben bütün tahsil hayatımı ilkokul dahil yatılı okularda yaptım. Bende Tatvan YİBO'dan mezunum. Ama ilkokul dahil bütün tahsil hayatım yatılı okulda geçmiştir. Baba evinden 7 yaşında ayrıldım, eve kesin dönüş yaşım ise 33. Burada size şunu anlatmaya çalışıyorum. Şartlar ne kadar kötü olursa olsun, ne kadar büyük imkansızlıklar olursa olsun, eğer sizin başarmak gibi bir iradeniz varsa, sizde kararlılık varsa, ben eğitim yapacağım, tahsil yapacağım, önemli noktalara geleceğim diye bir kararlılığınız varsa siz bunu başarırsınız. Yatılı okul yetimhane değildir. Yatılı okulun öğrencilere kazandırdığı çok büyük avantajlar var. Ben milletvekili olduktan sonra Anraka'da kendi oğlumu yatılı okula gönderdim. Niye biliyor musunuz ? Yatılı okuldaki öğrenci ayağının üzerinde durmayı, kendi kendine yetmeyi, kendi yatağını, yorganın, ütüsünü yapmayı küçük yaşlardan itibaren öğreniyor, sorumluluk üstleniyor. Etüd saatlerinde bilmediği anlamadığı konuları paylaşıyor. Belletmen öğretmenlerine mürcaat ederek geri kaldığı dersleri telafi etme imkanına kavuşuyor. Dolayısıyla, yatılı okulda okumanızı, köyden, kırsal kesimden gelmeyi lütfen kendiniz için bir olumsuzluk olarak değerlendirmeyin. Bakın demokrasinin güzelliği buradadır. Demokrasi o kadar güzel birşeydir ki, Van'ın okul olmayan bir köyünden Milli Eğitim Bakan'ı çıkarır. Rize'nin bir köyünden gelmiş, İstanbul Kasımpaşa'da büyümüş olan bir insanı da Başbakan yapar. İşte bu güzelliği unutmayın, bütün bu kapılar size de açıktır. Buradan bunu size bir ağabey tavsiyesi olarak belirtmek istiyorum. Sizin rahat şartlarda eğitim-öğrenim yapmanız için bizim yapmamız gereken ne varsa, biz gerekeni yapıyoruz."

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın verdiği bir talimatı açıklayan Hüseyin Çelik, "Doğu'da, Karadeniz'de, İç Anadolu'da geri kalmış illeri diğerlerinin seviyesine çıkarana kadar pozitif bir ayrımcılık yapacağız. Geçen sene buraya yeteri kadar ödenek gönderdik. Bu ödeneklerin önemli kısmı harcanmayarak bu yıla devredilmiş. Geçmişte Ankara illerin hızına yetişemiyordu şimdi ise iller Ankara'nın hızına yetişemiyor. Bunun hızlandırılması lazım." şeklinde konuştu.

Hüseyin Çelik, konuşmasının ardından okulu gezdi. Çelik, bir sınıfın tahtasına şu Latin atasözünü yazdı: "Daha fazla gül istiyorsan daha fazla gül fidanı dikmelisin."

Çelik, Akkuş'tan Fatsa'ya geçerek burada Fransız iş kadını Puset Polvan'ın yaptırdığı ilköğretim okulunun ve kız öğrenci yurdunun açılışını yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious