'Gerekirse Bakanımız devreye girer'

  • Giriş : 07.06.2006 / 00:00:00

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tan: ''Gerekirse, bizzat bakanımız girişimde bulunabilir''

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan, Türkiye'nin müzakere süreci konusunda Avrupa Birliği (AB) içindeki 'ortak tutum' belirleme çalışmalarını yakından takip ettiklerini belirterek, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün 'gerek görülürse' AB'li yetkililer nezdinde bazı girişimlerde bulunmasının beklenebileceğini dile getirdi.
Tan, Dışişleri Bakanlığı'nda haftalık basın toplantısı çerçevesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Fransa'nın olumsuz tutumu ve Ek Protokol sorumluluğunun Türkiye'nin müzakere süreci ile ilişkilendirilmesi çabalarının nasıl değerlendirildiğinin sorulması üzerine Tan, AB içindeki ortak tutum çalışmalarını yakından takip ettiklerini dile getirdi. AB'nin 25 üyesi olduğunu hatırlatan Tan, ''AB içerisinde ortak tutumun tespiti bakımından bazı çalışmaların yapıldığını sizler de bilmektesiniz. Biz bu çalışmaları gayet yakından takip etmekteyiz. Gerekli görüldüğü takdirde dönem başkanı ve diğer yetkililer nezdinde bizzat bakanımız tarafından bazı girişimlerde bulunulması beklenebilir'' diye konuştu. Ortak tutumun tespiti ile ilgili olarak AB içinde bazı toplantıların yapılmasının söz konusu olduğunu dile getiren Tan, ''Bu toplantıların sonuçlarının beklenmesi gerekir. Bizler de bunları izlemekteyiz ve bunlardan alınacak neticelere göre hareket tarzımız açısından gerekli sonuçları çıkaracağız'' ifadelerini kullandı.

ALMANYA'NIN GİRİŞİMİ

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier'in KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile görüşebileceği konusunda bir soru üzerine ise Tan, Türkiye'nin taleplerine karşılık olarak birçok ülkenin dışişleri bakanı ve diğer yetkililerinin Cumhurbaşkanı Talat ile görüştüğünü vurgulayarak, ''Bundan çok büyük memnuniyet duymaktayız. Biz aynı adımın Almanya tarafından da atılmasını yine çok büyük bir memnuniyetle karşılarız. Görüşümüz, bunun diğer ülkelere de bir anlamda ışık tutması ve onların da KKTC'nin gerek cumhurbaşkanını gerek diğer yetkililerini programlarına uygun düşen zamanlarda kabul ederek, görüşlerini dinlemeleridir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious