Gerekirse İsrail içinde saygı duruşu yapılır

Gerekirse İsrail içinde saygı duruşu yapılır.10640
  • Giriş : 21.01.2009 / 03:38:00
  • Güncelleme : 21.01.2009 / 00:07:32

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Gazze için okullarda saygı duruşuyla ilgili spekulasyonlara cevap verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Gazze için okullarda saygı duruşuyla ilgili spekulasyonlara cevap verirken ilginç bir de açılımda bulundu.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Gazze için okullarda saygı duruşunun tamamen insani mülahazalarla yapıldığını ifade ederek, ''Günün birinde İsrailli çocuklar böyle bir muameleye maruz kalırsa, İsrailli çocuklar için de saygı duruşunda bulunabileceğimi ifade ettim'' dedi.

Çelik, Endonezya Eğitim Bakanı'nın davetlisi olarak bu ülkeye hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Endonezya'da 5 gün kalacaklarını belirterek, ''iki ülke arasındaki eğitim işbirliğini geliştirmek, yeni işbirliği alanları üzerinde müzakerede bulunmak ve bir mutabakat metni imzalamak üzere gidiyoruz'' dedi.

Endonezya Eğitim Bakanı'nın iki kere Türkiye'ye geldiğini hatırlatan Bakan Çelik, bu ziyaretlere karşılık vereceğini ve pazar günü Türkiye'ye döneceklerini söyledi.

-OKULLARDA GAZZE İÇİN SAYGI DURUŞU-

Hüseyin Çelik, İsrail'in Gazze'ye saldırısının Türk kamuoyunda büyük tepki topladığını, protesto gösterileri ve Gazze'ye yardım kampanyaları düzenlendiğini ifade ederek, Milli Eğitim Bakanlığı olarak geçen salı günü, aynı saatte Türkiye'deki bütün öğrencileri Gazze'de İsrail saldırıları sonucu hayatlarını kaybeden öğrenciler, çocuklar ve sivil insanların anısına bir dakika saygı duruşunda bulunmaları için genelge yayınladıklarını belirtti.

Genelge hükümlerinin icra edildiğini, fakat medyada bazı köşe yazarlarının bunun ''pedagojik olmadığı, çocukların bu tür eylemlere dahil edilmemesi gerektiği'' konusunda eleştirilerde bulunduğunu hatırlatan Çelik, şunları kaydetti:

''Şunu belirtmek isterim; bu tamamen insani kaygılarla yapılmış olan bir şeydir. İsrail'in Filistin'de gerçekleştirdiği katliamları protesto etmek, özellikle saldırılarda hayatını kaybeden çocuklarla çocuklarımızın dayanışmasını ortaya koymak, dünya çocuklarının kardeşliğini vurgulamak amacıyla yapılmış bir eylemdir. Biz bu meselelere kesinlikle soydaşlık ve dindaşlık kaygısıyla yaklaşmıyoruz. Bütün çocuklar masumdur. Bu Filistin'deki Müslüman insanların çocukları da olabilir, İsrail'deki Yahudilerin de çocukları olabilir. Bütün çocuklar masumdur, bu masumiyetleri korunmalıdır ve saldırıların asla hedefi olmamalıdır. Nizami savaşlarda bile siviller, çocuklar ve masum insanlar kesinlikle bu işin mağdurları olmamalıdır. Saygı duruşundan sonra yaptığım açıklamada 'hiç temenni etmiyoruz ama günün birinde İsrailli çocuklar böyle bir muameleye maruz kalırsa, İsrailli çocuklar için de saygı duruşunda bulunabileceğimi' ifade ettim.''

Saygı duruşunun Türkiye'de antisemitizm duyguları özellikle tetikleyebileceği yolunda kaygılar ve eleştirilerin olduğunu da hatırlatan Bakan Çelik, ''Biz ırkçılığa Hükümet olarak karşı olduğumuz gibi, antisemitizme de karşıyız. Her türlü etnik, bölgesel, dinsel milliyetçilik ayağımızın altında olduğu gibi, antisemitizm de bu yöndeki ırkçılık da ayaklarımızın altındadır'' dedi.

Hüseyin Çelik, Türkiye'deki Musevi cemaatinin devlet ve Hükümetin garantisi altında olduğunu vurgulayarak, ''İsrail'de olup bitenlerin Türkiye Musevileriyle uzaktan yakından alakası yoktur. Türkiye Musevilerinin bunda günahı ve dahli yoktur. Onlar Türkiye Cumhuriyeti'nin saygın vatandaşlarıdırlar. Altını çizmek istiyorum; kandaşlık, soydaşlık ve dindaşlık kaygısı değil, tamamen insani mülahazalarla takınılmış, ortaya konmuş bir tavırdır'' diye konuştu.

-YARDIM KAMPANYASI-

Bakan Çelik, Milli Eğitim Bakanlığının insani bir çerçevede Pakistan depremi, Srilanka ve Ace için de daha önce yardım kampanyaları düzenlediğini hatırlatarak, Gazze için de düzenlenen yardım kampanyasının meslek lisesi öğrencilerinden gelen talep üzerine Cuma gününe kadar uzatıldığını söyledi. Çelik şöyle devam etti:

''Bu yardımlar hedefine ulaşmıştır, ulaşıyor. Bununla ilgili yapılan spekülasyonlara vatandaşlar kesinlikle itibar etmesinler. Her okulda bununla ilgili bir komisyon oluşturulmuştur. Çocuklar verilen zarflara cep harçlıklarından arttırdıkları paraları koyuyorlar. Komisyon huzurunda o zarflar açılıyor ve daha sonra okulların topladıkları paralar ilçe düzeyinde bir araya getirilerek kaymakam ve valilerimizin denetiminde ilgili hesaba yatırılıyor. Ankara'da Ziraat Bankası'nda 18181818 No'lu hesaba yatırılıyor. Bugün mesai bitimi itibariyle bu hesaba ulaşan para miktarı 18 milyon TL'dir. Bu da halkımızın bu konudaki duyarlılığını, Türk milletinin bu konudaki duyarlılığını göstermesi bakımından son derece anlamlıdır. Diyanet İşleri Başkanlığının açtığı yardım kampanyası da var. Başbakanlığın doğrudan açtığı kampanya var. Biz bu hesabımızda toplanan parayı Başbakanlığın hesabına yatıracağız. Acil Durum Genel Müdürlüğünde hesaplar toplanacak, bunlar ayni olarak mı, nakdi olarak mı alana ulaştırılacak buna karar verilecek.''

Çelik, kampanyalara katılan herkese teşekkür ettiğini belirterek, '' çocuklarımızın küçük yüreklerine, lisedeki gençlerimizin yüreklerine sağlık. Onlar hayatlarından endişe duydukları, evsiz kalmalarından endişe duydukları insanlara yardım ellerini uzattılar'' dedi.

''Ben bu yardımın 18 milyon TL'de kalmayacağını 20 milyon TL'yi geçeceğini tahmin ediyorum'' diyen Çelik, katkısı olan herkese teşekkür etiğini söyledi.

Gazze'de ateşkesin sağlanmasının acıları hafiflettiğini belirten Hüseyin Çelik, ''Ümit ediyorum ki, bir an önce oradan İsrail askerlerini çeker, Gazze'de hayat kısa sürede normale döner'' dedi.

Çelik, İsrail'in bu tutumuyla dünya Yahudiliğine de büyük zarar verdiğini dile getirerek, ''Türkiye'de yaşayan Yahudiler bu konuda üzüntülerini ve kaygılarını dile getirmektedirler. Bu da bir kadirşinaslıktır'' diye konuştu.

Bakan Çelik ve beraberindekiler daha sonra Endonezya'ya hareket etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*