Gerekirse parlementoyu dağıtırım

  • Giriş : 07.11.2006 / 00:00:00

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Bakiyev muhalif milletvekillerinin kendi anayasalarını kabul etmelerinin yasadışı olduğunu vurguladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te muhalefet eylemleri 6. gününe girerken Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev Başbakan Feliks Kulov'la birlikte basın mensuplarının karşısına çıktı. Muhalif milletvekillerinin geceyarısı meclise gelerek kendi hazırladıkları anayasayı kabul etmelerinin yasadışı olduğunu vurgulayan Bakiyev, tüm bu olaylara rağmen parlamentoyu dağıtmak niyetinde olmadığını söyledi. Bakiyev, bununla birlikte yasama ile yürütme arasındaki anlaşmazlıklar devam ederse anayasal hakkını kullanabileceğini vurguladı. Bakiyev, parlamentoya kendisinin sunduğu anayasa taslağı üzerinde tartışılabileceğini de sözlerine ekledi.

Anayasa Reformu İçin adlı harekete destek veren 36 milletvekili dün gece kendi anayasalarını kabul etmişti. Anayasanın kabul edilmesi için 75 üyeli Kırgız meclisindeki 56 milletvekilinin kabul oyu kullanması gerekiyordu. Fakat muhalifler yaptıkları oturumun olağanüstü olduğunu ve böyle bir şarta gerek olmadığını öne sürüyor. Muhalif liderlerden Ömürbek Tekebayev, kabul ettikleri anayasaya göre açıklamasına göre Cumhurbaşkanı ve parlamento 2010 yılına kadar görevine devam edecek, fakat hükümet yeninden kurulacak. Hükümet ise yazılı bir açıklama yaparak bakanlar kurulunun lağvedilmesini öngören yeni anayasanın, yönetimin el değiştirmesini hedefleyen yasadışı bir girişim olarak nitelendirdi.


"YASADIŞI EYLEMLER BİŞKEKLİLERİ YETERİNCE RAHATSIZ ETTİ"

Bugün 6. gününe giren eylemlerin Bişkek sakinlerin yeterince rahatsız ettiğini de kaydeden Bakiyev, muhalefet liderleri tarafından yürütülen mitingin yasadışı olduğunun altını çizdi. Bakiyev muhaliflerin istifa taleplerine rağmen, bazı milletvekilleri istedi diye istifa etmeyeceklerini vurguladı. Cumhurbaşkanı Bakiyev, "Beni ve Feliks Kulov'u halk seçti, bize inandı. Biz onlar için çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious