'Gerekli konukseverlik gösterilecek'

  • Giriş : 28.11.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bugün Türkiye'ye gelecek olana Papa 16. Benedict'te Türkiye'ye yakışan bir sahipliği yapılacağını ve gerekli konukseverliğin gösterileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AK Parti Grup toplantısında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bugün Türkiye'ye gelecek olan Papa 16. Benedict ile Ankara Esanboğa Havaalanı'nda göreşeceğini ifade ederek, bu ziyaretin Türkiye'nin öncülüğünü yaptığı medeniyetler ittifakı çabalarına önemli katkı sağlamasını dilediklerini söyledi. Papa'nın Türkiye ziyaretiyle ilgili olarak şu ana kadar bazı küçük, marjinal ve spesifik grupların gösteriler yaptığını, tepkilerini ortaya koyduğunu hatırlatan Erdoğan, "Bunlar bizim medeniyetimizde yer almayan şeyler" dedi.

"Biz öyle bir dinin mensuplarıyız ki, bizim dinimizde peygamberlerin tümüne iman var" diyen Başbakan Erdoğan, "Kendi peygamberimize iman edip sevdiğimiz gibi, aynı şekilde diğer peygamberlere de iman eder severiz. Biz inancımızın gereğini yaparız" şeklinde konuştu. Türk tarihinden gelen konukseverliğin herkes tarafından bilindiğini vurgulayan Erdoğan, bu konukseverliğin Papa'nın ziyareti sırasında da aynen devam edeceğini kaydetti.

"Kendi peygamberimizden aldığımız terbiye ve ahlak da bellidir" diyen Başbakan Erdoğan, bu ahlak ve terbiyenin gereği neyse yapılacağını, kimsenin bunu farklı yöne çekip speküle etmemesi gerektiğini söyledi.

Saadet Partisi'nin "Papa gelmesin'' mitingine atıfta bulunan Başbakan Erdoğan, "Bazıları bunu farlı yere çekmeye çalışması, speküle etmesi, siyasi ranta çevirme çabası boşunadır. Bunun dünyadaki yansımasının ne olacağını da iyi düşünmek lazım. Biz siyasiyerin ve din adamlarının vereceği mesajlar, daha çok adaletin, hoşgörünün yayılmasını sağlamaya yönelik olmalıdır" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious