Gereksiz sezaryen doğumlara soruşturma

  • Giriş : 31.03.2007 / 00:00:00

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, özel hastanelerin fazla gelir sağlamak amacıyla doğumları sezaryenle yaptırdığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Akdağ, "Sezaryenle doğum oranı Avrupa ülkelerinde yüzde 15 iken Kayseri'de yüzde 65 olduğu tespit edildi. Soruşturma başlattık." dedi.

Bakan Akdağ, Sağlık Bakanlığı bürokratlarının Kayseri'de yaptığı bir haftalık incelemenin sonuçlarını ve kendi gözlemlerini basın toplantısıyla açıkladı.

Kayseri Milletvekili Taner Yıldız ve Kayseri Valisi Osman Güneş ile birlikte gazetecilerin sorularını yanıtlayan Akdağ, Sağlıkta Dönüşüm Projesi'nin uygulandığı günden bugüne ülke çapında gözle görülür bir iyileşme gözlendiğini söyledi.

Bu çerçevede Türkiye ile birlikte Kayseri'de hem sağlık ocakları hem de 112 hastane sağlık hizmetleri konusunda alınan mesafenin kendilerini umutlandırdığını ifade eden Akdağ, "Özellikle vakaya ulaşma hızımız artmış durumda. Sadece bu konuda kırsalda vatandaşlarımızın ambulans çağırmama alışkanlığı var. Bu konu da gerekli çalışmaları yapıyoruz. Şehirde yeni istasyonlar kurulacak. Ambulanslar alıp teslim edeceğiz. Köylerde hizmete erişimi ve gezici sağlık ekiplerini di arttıracağız, Sağlık ocaklarının alt yapısının geliştirmeye davam edeceğiz. En geç 6 ay içinde kaloriferi olmayan alt yapısı tamamlanmamış sağlık ocağı kalmayacak." diye konuştu.

Kayseri'ye ilişkin hazırlanan raporlarda özel sağlık kuruluşlarının gereğinden fazla sezaryenle doğum yaptırarak usulsüz kazanç sağladıklarını tespit ettiklerini belirten Akdağ, bu konuda soruşturma başlatılması emrini verdiğini bildirdi.

Akdağ şunları söyledi; "Sezaryenle doğum normal doğumun sıkıntılı gerçekleştiği zamanlarda kullanılan bir yöntemdir. Yani olağanüstü durumlarda kullanılır. Bu yüzden Avrupa'da sezaryenle doğum oranı üzde 15'leri geçmez. Ancak Türkiye'nin birçok yeri ile birlikte Kayseri'de özel hastanelerde sezaryenle doğum oranları çok yüksek. Her yüz doğumun 65' i sezaryenle yapılıyor, Bu konu ile ilgili soruşturma açacağız."

Bakan Akdağ, vatandaşları da uyararak, "Sezaryen anne ve bebek sağlığı açısından yararlı değil. Gerekli olmadığı taktirde sezaryenle doğum yapılmamalıdır" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious