Gerginlik endişesi yaşanan yeni Meclis'ten anlamlı mesaj

Gerginlik endişesi yaşanan yeni Meclis'ten anlamlı mesaj.14143
  • Giriş : 27.07.2007 / 09:04:00

DTP, Özönder'in vefatı üzerine MHP'ye "başsağlığı" mesajı gönderdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

DTP ile MHP'nin Meclis'te yan yana oturacak olması nedeniyle gerginlik endişeleri yaşanırken, DTP, Özönder'in vefatı üzerine MHP'ye "başsağlığı" mesajı gönderdi. MHP lideri Bahçeli adına gönderilen DTP Genel Başkan vekilleri Selma Irmak ve Nurettin Demirtaş imzalı mesajda, "Sayın Devlet Bahçeli, İstanbul Milletvekili Mehmet Cihat Özönder'in Ankara'da geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitirdiğini üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz. Merhuma Allah'tan rahmet diliyoruz ve şahsınızda ailesi ve MHP camiasına başsağlığı dileriz" denildi.

MHP: YEMİN ETMEMİŞTİ, ALTTAKİ GELSİN

Özönder'in mazbatasını almadan vefat etmesi, "Boşalan sandalye ne olacak?" tartışmasını başlattı. MHP, YSK'ya başvurarak İstanbul 3. Bölge'den 4. sıradaki Mehmet Taytak'ın seçimi kazanmış sayılmasını istedi. Özönder'in ölümüne ilişkin YSK'ya tutanak sunan MHP, bir alt sıradaki adayın milletvekilliğine kaydırılmasını istedi. 3. Bölge'de seçim işlemlerine itirazların sonuçlanmadığı belirtilen dilekçede, milletvekili kesin listelerinin açıklanmadığı, TBMM'nin faaliyete geçmediği ve Özönder'in henüz milletvekili yeminini etmediği hatırlatıldı. MHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Bal ve milletvekili Deniz Bölükbaşı dilekçeyi teslim ettikten sonra YSK Başbakanı Muammer Aydın'la görüştü.

YSK: İLK KEZ OLUYOR

Böyle bir durumla ilk kez karşılaşıldığını açıklayan Aydın, MHP'nin başvurusunu bugün görüşerek karara bağlayacaklarını söyledi. Aydın, Milletvekili Seçimi Kanunu'nun 25'inci maddesinin uygulanıp uygulanmayacağı yönündeki soru üzerine, "Bunu değerlendireceğiz" demekle yetindi. Yasanın söz konusu maddesi, aday listelerinin kesinleşmesinden oy verme günü saat 17.00'ye kadar ölüm veya istifa olması halinde, o partinin aday listesinin bir öne kaydırılmasını düzenliyor. Yemin etmemiş adayın ölümü halinde nasıl bir uygulama yapılacağını düzenleyen bir hüküm bulunmuyor.

MHP'den İstanbul Milletvekili seçilen Prof. Dr. Mehmet Cihat Özönder, mazbatasını almak üzere İstanbul'a uçmak için Ankara Esenboğa Havalimanı'na giderken geçirdiği trafik kazasında, hayatını kaybetti. Özönder'in ölümüyle MHP'nin milletvekili sayısı daha Meclis açılmadan 70'e indi. Kaza Esenboğa Yolu Şenyurt mevkisinde dün sabah saat 07.30 sıralarında meydana geldi. Prof. Dr. Cihat Özönder'in kullandığı 06 AZK 93 plakalı otomobil, Esenboğa Havalimanı'na giderken "kör nokta" olarak bilinen ve daha önce de birçok kazanın meydana geldiği 6'ncı kilometrede kontrolden çıkarak karşı yöne geçti ve Erhan Gündoğmuş yönetimindeki 06 H 5224 plakalı minibüsle çarpıştı.

VAROŞLARI İNCELEDİ
Özönder, sıkıştığı araçta hayatını kaybederken minibüste bulunan Murat Yılmaz, Aytekin Koç ve Uğur Gezin çeşitli yerlerinden yaralandı. Özönder'in hayatını kaybettiği kazanın aşırı hız yüzünden kaynaklandığı kaza raporuna yansıdı. İstanbul 3. Bölge 3. sıradan milletvekili seçilen Prof. Dr. Özönder'in kaybıyla MHP'nin TBMM'deki sandalye sayısı 70'e indi. Özönder'in 2005 yılında satın aldığı aracının Yapı Kredi Bankası'ndan tahditli olduğu ve halen taksitlerinin bitmediği öğrenildi. Kazada aracın üst kısmı tamamen koptu. MHP İstanbul 3. Bölge'den Meral Akşener ve Genel Başkan Yardımcısı Atila Kaya ile birlikte seçilen 3 vekilden biri olan Özönder, varoşlarda kampanyayı yürütürken, bir yandan da varoşlar üzerine bir çalışma yapıyordu.

CENAZEDE GÜL DE OLACAK
Son iki ayını Özönder ile geçiren Kaya, "Hocamız seçimin en yoğun günlerinde bile çalışmasını bırakmadı. Bugün mazbatamızı alacaktık. Sabah uyandığımda haberi aldım" dedi. Özönder için bugün Hacettepe Üniversitesi ve MHP'de birer tören düzenlenecek. Özönder, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün de katılacağı Kocatepe Camisi'ndeki törenin ardından toprağa verilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious