Gerginlik giderek artıyor! DTP'liler yürümek istedi

  • Giriş : 09.01.2008 / 09:52:00

Mersin'de başlayan gerginliğin ardından çıkan olayları asker yatıştırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

KÜRT-TÜRK KAVGASI
Mersin’in Tarsus İlçesi’ne bağlı Yenice Beldesi’nde Diyarbakırlı 32 yaşındaki Necati Balkara’nın ev sahibi 26 yaşındaki Hüseyin Çakır’ı yaralayıp, Çakır’ın dayısının oğlu 28 yaşındaki Nezran Şan’ı öldürmesinin ardından beldedeki gerginlik giderek artıyor.

DTP'LİLER YÜRÜMEK İSTEDİ
Ölen ve yaralananların yakınlarının, ailesiyle kaçan katil zanlısının evindeki eşyaları yakmasını ve DTP belde teşkilatına yapılan saldırıyı kınamak isteyen DTP’liler yürümek istedi. Ancak DTP’lilerden önce, güvenlik için beldeye gelen komandolar, ‘Her şey vatan için’ sloganıyla yürüdü. Bu gelişme üzerine, DTP'liler yürüyüşten vazgeçip açıklama yapmakla yetindi.

İNCİR AĞACI KAVGASI
Yenice’de gerginliğe neden olan olay 30 Aralık 2007’de Atalar Mahallesi Afet Evleri mevki Elma Sokak’ta meydana geldi. Hüseyin Çakır’ın evinde kiracı olarak oturan Diyarbakırlı evli 2 çocuk babası Necati Balkara, evin bahçesinde bulunan incir ağacını kesti. Bu yüzden çıkan tartışma kavgaya dönüşünce Necati Balkara, tabancayla ateş açıp ev sahibi Hüseyin Çakır’ı yaraladı, dayısının oğlu Nezran Şan’ı da öldürdü.

KÜRT EVLERİ TAŞLANDI
Katil zanlısı olaydan sonra, eşi ve çocuklarını alıp kaçtı. Nezran Şan’ın toprağa verilmesinin ardından, Yeniceliler DTP belde binasına saldırarak camlarını kırdı, Doğu illerinden göç ederek beldede yaşayan bazı ailelerin evlerini taşladı, katil zanlısının evindeki eşyaları da yaktı.

'VATAN KARARI' SAYARAK YÜRÜYÜŞ
Jandarma Komando timleri, Yenice Jandarma Karakol Komutanlığı binasından DTP binasına kadar olan yaklaşık 100 metreyi, ‘Vatan kararı’ sayarak, (Her şey vatan için diye bağırarak) yürüdü. Bu sırada etrafta toplanan kalabalık da, ‘Yenice sizinle gurur duyuyor’ sloganı attı. Jandarma karakolunun çevresinde güvenlik önlemi alınırken, Tarsus İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ali Ataş, DTP’lileri yürümemeleri konusunda uyardı, sadece basın açıklaması yapabileceklerini söyledi.

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious