Gerhard Schröder'den 'Başörtüsü çözümü'ne destek

Gerhard Schröder'den 'Başörtüsü çözümü'ne destek .10262
  • Giriş : 15.02.2008 / 02:11:00
  • Güncelleme : 15.02.2008 / 00:33:25

Schröder, Anayasa değişikliği kararına saygı duyulması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Almanya eski Başbakanı Gerhard Schröder, Türk parlamentosunun üniversitelerde başörtüsünü serbest bırakan Anayasa Değişikliği kararına saygı duyulması gerektiğini söyleyerek, laiklik konusunda endişe duymadığını belirtti.

EXPO 2015 adaylığını desteklemek için İzmir'e gelen Schröder, "Daha İyi Bir Dünya İçin Yeni Yollar - Herkes İçin Sağlık" konulu sempozyumun açılış konuşmalarının ardından bir basın toplantısı düzenledi. Türkiye'nin üniversitelerde başörtüsü serbestliği için aldığı karar ve Almanya'da dokuz Türk'ün ölümüyle sonuçlanan yangınla ilgili soruları cevaplayan Schröder, "Avrupa'nın, Türkiye parlamentosunun başörtüsü kararına saygı duyması gerekiyor. Tekrar vurguluyorum, konuyu irdelemek ve karara vardırmak tamamen Türkiye hükümetinin özgür iradesidir, hakkıdır. Ben laiklik konusunda endişe duymuyorum." dedi. Schröder, Türkiye'nin üniversitelerdeki başörtüsü serbestliği kararının AB ülkeleri ile çelişip çelişmediği şeklindeki soruya karşılık ise her ülkenin kendi iradesini kullanarak bu tür kararlar alabileceğini söyledi. Schröder, "Başörtüsü serbestliğinde bir çelişki görmüyorum. Sadece zorla yaptırılmak istense problem görebilirdim ama böyle bir şey de söz konusu değil. Bu sebeple Türk parlamentosunun kararını destekliyorum." şeklinde konuştu.

Almanya'da dokuz Türk vatandaşının hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan yangınla ilgili değerlendirmelerde de bulunan Gerhard Schröder, insan olan herkesin böyle bir durumda üzüntü duyacağının ifade etti. Yagında hayatını kaybedenlere rahmet, yakınlarına sabır dileyen Schöder, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Almanya programı sırasında çok güzel bir konuşma yaptığını hatırlatarak, "Bu konuşma, ülkemizi çok duygulandırdı. Hepimiz takdir ettik. Hem Türk hem de Alman tarafından eksperler, yangının çıkış sebebinin kısa sürede belirlenmesi için yoğun bir çalışma yürütüyor." dedi. Yangının ırkçılığı tetikleyip tetiklemeyeceği yönündeki soruya ise Schöreder, "Bana göre sonuçlar ve sebepler ortaya çıkmadan, olay aydınlatılmadan önce değerlendirme yapmak yanlış. Hele orada hayatını kaybedenler için saygılı bir durum olmaz." diye cevap verdi.

EXPO 2015 için İtalya'ya yerine neden Türkiye'ye destek verildiği de sorulan Schröder, bunun birçok politik sebebi olduğunu belirtti. Birçok İtalyan dostu bulunduğunu ve onlara Türkiye'ye desteğini anlatmakta zorlanmayacağını da kaydeden Schröder, "Ben İzmir'i neden desteklediğimi anlatmak için çok sebep saydım. Bunları İtalyan dostlarıma da açıklayabilirim." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious