Germaine Tillion hayatını kaybetti

Germaine Tillion hayatını kaybetti.12072
  • Giriş : 21.04.2008 / 22:14:00

Ünlü Fransız direniş savaşçısı ve etnolog Germaine Tillion 100 yaşında hayatını kaybetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tillion, İkinci Dünya Savaşı’nda Paris’te direniş liderliği yaptı, Fransa Cezayir’i işgal ettiğinde ise ilk karşı çıkan isimler arasındaydı.

Germaine Tillion Derneği Başkanı, Tillion’un Saint-Mande’deki evinde hayatını kaybettiğini açıkladı. 1907’de Allegre’de dünyaya gelen Tillion, antropoloji okudu ve 1930’larda Cezayir’de Berberi kabileler arasında saha çalışmaları yaptı.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Paris’te direniş hareketine katıldı, 1941’de hareketin liderlerden biri oldu, 1942’de ihbar sonucu yakalanarak Ravensbrück toplama kampına sürgüne gönderildi.

Tillion’un çalıştığı kabile üzerine yazdığı 700 sayfalık etnografik eseri Ravensbrück’teyken kayboldu. Tillion bu eseri onyıllar sonra, 2000 yılında, hafızasında kalanlardan “Bir Zamanlar Etnografya” adı altında yeniden düzenleyerek yazdı.

1945’te bu kamptan sağ çıkan az sayıda kadından biri olan Tillion, daha sonra kamptaki deneyimleriyle ilgili yazılar yazdı.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Tillion, Fransa’nın Alman işgaline karşı direniş tarihi üzerine çalışmalarda yoğunlaştı. Tillion aynı zamanda Fransa’nın Cezayir’deki işgaline karşı sesini yükselten ve işkenceyi eleştirenler arasındaydı.

Germaine Tillion’ın geleneksel Akdeniz toplumlarında akraba evliliği, kan davası, namus cinayeti, kadınların miras hakkının ellerinden alınması ve başörtüsünün ortaya çıkışını anlattığı “Harem ve Kuzenler” adlı kitabı Türkçeye çevrilerek yayınlanmıştı.

NTVMSNBC

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious