Geske, İçişleri Bakanlığı'na tazminat davası açtı

Geske, İçişleri Bakanlığı'na tazminat davası açtı.46638
  • Giriş : 15.04.2008 / 11:22:00
  • Güncelleme : 15.04.2008 / 11:55:03

Malatya'daki Zirve Yayınevi'nde öldürülen Alman Tilmann Geske'nin eşi Suzanna Geske, İçişleri Bakanlığı'na 630 bin YTL'lik maddi manevi tazminat davası açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Zirve Yayınevi çalışanı 3 misyonerin öldürülmesi olayının yankıları sürüyor. 5. duruşma 14 Nisan Pazartesi günü Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'de görüldü. Mahkemeden sanıkların tutukluluk hallerinin devamına ve duruşmanın 12 Mayıs tarihine ertelenmesine karar verildi.

Elleri ve ayakları bağlandıktan sonra bıçakla öldürülen Alman vatandaşı Tilmann Geske'nin eşi Suzanna Geske, olayda hizmet kusuru bulunduğunu beyan ederek, avukatı aracılığıyla İçişleri Bakanlığı'dan 630 bin YTL maddi manevi tazminat talep etti.

Geske'nin avukatı İbrahim Kalı, tazminat ile ilgili talebi içeren dilekçeyi İçişleri Bakanlığı'na verdiklerini kaydetti.

İbrahim Kalı, olayda hizmet kusuru bulunduğunu beyan ederek, İçişleri Bakanlığı'nın talebi red etmesi durumunda İdare mahkemesine dava açacaklarını vurguladı.

Kalı, "Bu tür durumlarda önce İçişleri Bakanlığına başvuruluyor. Eğer Bakanlık reddederse idare mahkemesine dava açılıyor. Diyelim ki sokakta bir bomba patladı ve benim çocuğumun ayağı koptu. Devlet burada sorumludur. Mahkeme böyle diyor." şeklinde konuştu.

Bu arada İbrahim Kalı, Zirve Yayınevi cinayetinin 5. duruşmasında mahkemeye olaydan önce Zirve Yayınevine bir saldırı olacağına ilişkin bir ihbar mektubunun emniyet ve valiliğin bilgisi dahilinde olduğunu ifade ederek, bu kurumların ihbarla ilgili nasıl bir çalışma yaptıklarının sorulmasını talep etti.

Mahkeme şu açıklamayı yaptı: "Av. İbrahim Kalı tarafından verilen Zirve Yayınevi'ne karşı bir saldırı olacağına ilişkin mektup aslı ile o mektup ile ilgili olarak ilgili kurumların ne gibi işlemler yaptığına ilişkin istemin davayla doğrudan ilgisi olmayan ilgili memurların görevi ihmal ya da görevi kötüye kullanma suçunun araştırılması niteliğinde olduğundan reddine, ilgililerin suç duyurusunda bulunulması hususunda bağımsız olduğuna karar verildi."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious