Gevenes, ismini 41 yıl sonra tekrar aldı

  • Giriş : 02.05.2006 / 00:00:00

Muğla merkeze bağlı Çaybükü köyü, 41 yıl aradan sonra eski ismi Gevenes'i tekrar aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

1965 yılında ismi Türkçe olmadığı gerekçesiyle "Çaybükü" olarak değiştirilen köy, Gevenes olarak resmiyete kavuştu.

Köyün isminin tekrar Gevenes olması isteği köy heyeti tarafından dilekçeyle Muğla Valiliği'ne iletilince İl Genel Meclisi gündemine alındı.

Talep ilk görüşüldüğünde tartışmalara sebep olmuştu. Köyün isminin neden değiştirildiği, tekrar eski isminin verilmesinin başka yerler için emsal teşkil edip etmeyeceği konusundaki tartışmalar üzerine konu Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler ve Köye Yönelik Hizmetler komisyonlarına havale edildi.

Komisyonlar, çalışmalarını tamamlayarak raporu İl Genel Meclisi mayıs ayı ilk toplantısında sundu. Raporda, Gevenes isminin yabancı dillerden gelmediğinin anlaşıldığı, bu ismin türkülere girecek kadar köyle özdeşleştiği, yerli ve yabancı turistlerin köyü Gevenes olarak bildiği, halkın kendilerine Gevenesliyiz dediği, çevre köylerin de günlük hayatta Gevenes ismnini kullandığı, turistik mekanların Gevenes köprüsü, Gevenes değirmeni, Gevenes orman gibi isimlerle anıldığı belirtildi.

Bu gerekçelerle köyün isminin Gevenes olarak değiştirilmesinde sakınca olmadığı kanısına varıldığı bildirildi. Raporun okunmasının ardından isim değişikliği oybirliğiyle kabul edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious